Jak se vypořádat s vysokým krevním tlakem?

S vysokým krevním tlakem se potýká stále více lidí. Jedná se o velice rozšířené onemocnění, které postihuje muže i ženy napříč všemi věkovými kategoriemi. Arteriální hypertenze neboli onemocnění srdce a cévního oběhu je každodenním strašákem až 30% dospělých a je i jednou z příčin vzniku kardiovaskulárních onemocnění.

Bojujete s vysokým krevním tlakem? Nejste jediní!

Možná i vám ošetřující lékař sdělil jasnou diagnózu: vysoký krevní tlak! A vy se s předstihem smiřujete s celou řadou léků, které vám podle vaší domněnky lékař s největší pravděpodobností předepíše hned při další kontrole. Proti vysokému krevnímu tlaku ale nemusíte bojovat pouze chemickou cestou, jsou totiž i přírodní metody. Chcete vědět jaké? Tak čtěte dál!

 • Méně solená jídla

  Jste zvyklí hodně solit? Ačkoli v pohádce Sůl je nad zlato je jasný důkaz, že bez soli to jednoduše nejde, vy ji ve svém vlastním zájmu co možná nejvíce omezte. Solená jídla krevnímu tlaku dosahujícímu vysokých hodnot vůbec neprospívají.

 • Více pohybu

  Pokud vám byl lékařem diagnostikován vysoký krevní tlak, rozhodně nic nezkazíte, pokud se budete věnovat pohybu a fyzickým aktivitám. Bohatě postačí alespoň 30 minut denně a záleží jen na vás, jakou formu pohybu si vyberete – může to být procházka, plavání, jízda na kole.

 • Banány

  Věděli jste, že i banány vám mohou pomoci s vysokým krevním tlakem? Pokud ne, pak si to zapište za uši a vesele žluté ovoce si naordinujte do svého jídelníčku! Banány vašemu tělu dodají potřebný draslík, který se postará o nastolení rovnováhy.

 • Omezte kofein

  Pokud si bez šálku lahodné kávy neumíte představit jediný den, pak vás asi nepotěšíme zprávou, že i s kofeinem byste to neměli přehánět. Bohužel i tato složka má negativní vliv na hladinu krevního tlaku a pití kávy je tak pacientům s vysokým krevním tlakem často zakazována – nebo jsou alespoň požádáni, aby kávu v co možná největší míře omezili.