Různorodé využití esenciálních olejů

Kolem esenciálních olejů je v poslední době velké halo. Stále více lidí se zajímá o jejich využití, někteří pomalu zjišťují, co to ty esenciální oleje vlastně jsou a objevují jejich pozitivní účinky na naše zdraví. Možná i vás esenciální oleje zaujaly a rádi byste se o nich dozvěděli něco více. A víte co? V tom případě uděláte nejlépe, když si přečtete dnešní článek, ve kterém se mimo jiné zaměříme i na různorodé využití esenciálních olejů!

Víte co je esenciální olej?

Na začátku si ještě vysvětlíme, co vlastně znamená esenciální olej. Ode dneška budete vědět, že je esenciální olej směs přirozeně se vyskytující v rostlinách, konkrétně ve všech jejích částech. Tyhle látky se následně destilují a vznikají z nich vysoce koncentrované oleje. Ty jsou známe především svými opravdu silnými účinky, které jsou jen pro vaši představu mnohonásobně silnější, nežli účinky sušených bylinek – a babičky by vám řekly, že sušené bylinky představují poklad!

Využití esenciálních olejů

Jak jsme slíbili, tak taky uděláme. Již výše jsme se zmínili o tom, že využití esenciálních olejů je opravdu pestré a různorodé. V následujících řádcích si prozradíme, jak můžete esenciální oleje využít v domácnosti.

  1. Provonění místnosti

    Esenciální oleje, kterým se rovněž říká éterické oleje nebo silice, skvěle poslouží jako osvěžovače vzduchu. Využívá se k tomu aromalampa, které jsou dnes k dostání v mnoha provedeních a lze je tak považovat za příjemný estetický prvek. Pokud si nechcete pořizovat aromalampu, postačí, když pár kapiček vámi vybraného oleje smícháte s vodou a dáte do nádobky s rozprašovačem a v případě potřeby jednoduše několikrát stříknete do vzduchu.

  2. Praní prádla

    Na esenciální oleje můžete vsadit i při praní prádla, kdy jej vyměníte za aviváž. Někdo třeba aviváž vůbec nepoužívá a v takovém případě jsou esenciální oleje výbornou volbou.

  3. Dezinfekce

    Pokud si pořídíte tea tree oleje, můžete je používat místo dezinfekčních prostředků. Samozřejmě si oleje neporadí s velkými problémy, ale ty menší, například v podobě plísní, které se s oblibou objevují v kuchyni nebo v koupelně, hravě zlikviduje.