Rostlina rýmovník – zjistěte všechny její výhody
Plectranthus amboinicus neboli rýmovník citronový je malá, aromatická na pěstování nenáročná rostlina, která zdobila nejednu domácnost našich babiček, maminek a možná nyní zdobí i tu naší. Víme však, jaké jsou její výhody?
Výhody využití rýmovníku v gastronomii
Znáte tu chvíli: najdete si recept, který chcete vyzkoušet, všechny suroviny máte doma, ale jednu z nejdůležitějších nemáte – šalvěj. Nevadí, pokud máte doma na okně v květináči rýmovník, parádně dokáže šalvěj nahradit. Výborně se hodí k hovězímu masu nebo ke zvěřině. V čerstvé podobě je také vhodný jako koření do polévek nebo do marinád, krásně je provoní a dochutí. Jeho využití v gastronomii je velmi pestré. Mimo jiné je z rýmovníku výborný čaj, který prospívá nejen při nachlazení, ale také tlumí bolest hlavy.
Výhody využití rýmovníku v léčitelství
V zimním období se skoro každý potýkáme s nachlazením. Rýmovníkový sirup nebo odvar je výborná pomoc při bolestech hlavy, ucpaném nosu, dráždivém kašli a působí i při snižování horečky. Rýmovník je rostlina antibakteriální a protizánětlivá, je velmi účinná při zánětu průdušek. Odvar z rýmovníku taktéž prospívá zažívání. Zbavuje žaludečních křečí, pomáhá při střevní kolice i při průjmu. Rovněž má příznivé účinky na žlučníkové i ledvinové kameny. Pomáhá při otocích nohou.
Rýmovník jako odpuzovač hmyzu
Rýmovník je nejlepší pěstovat buď na okenním parapetu nebo v teplých dnech na balkoně. Jeho pronikavá aromatická vůně odpuzuje nejen komáry, ale i mouchy a jiný nepříjemný hmyz. Rýmovník se dá také využít jako přírodní repelent, namísto chemických sprejů. Stačí pouze svařit vodu s pár lístky rýmovníku a zakápnout vinným octem. Poté ho necháte zchladnout, přelijete do spreje a použijete, než se vydáte do přírody. Když si ho nastříkáte na nohy, nemusíte se bát útoku klíšťat.