Proč při dietě nehubnete

Když se rozhodnete hubnout, jistě upravíte jídelníček, začnete konzumovat stravu bohatou na vlákninu, omezíte tuky a sacharidy, začnete se víc hýbat… co všechno se rozhodnete udělat pro to, abyste zhubli a váha se ani nehne. Několik překvapivých důvodů, proč při dietě nehubnete, vám odtajníme i my.

Může za to chemie

Teď nemáme na mysli všechny ty přidané látky, které naleznete v průmyslově vyráběných potravinách. Jde nám o hormony, tedy látky produkované vaším tělem, díky nimž se vaše snaha o zhubnutí brzdí.

Jedním z nich je kortizol. Jeho nadprodukce je způsobena vleklým stresem, proto jestliže žijete hekticky, pod tlakem, je dost pravděpodobné, že nehubnete kvůli “stresovému hormonu”. Kortizol nejen, že negativně ovlivňuje metabolismus, on má i destruktivní účinek na svalovou hmotu. A každý sportovec vám poví, jak nutná je svalová hmota pro spalování tuků.

Druhým záškodníkem při hubnutí může být ghrelin, hormon, který zpomalí váš metabolismus jen proto, že neustále myslíte na jídlo. A to většina dietářů skutečně dělá, nevěříte? Neustále počítají kalorie a výživové hodnoty, kombinují potraviny, uléhají a myslí na to, co si zítra uvaří, aby nezhřešili a dodrželi dietní plán. Organismus si mylně vyhodnotí, že jste málo nasyceni a začne produkovat hormon ghrelin.

Žijte víc v pohodě

Přestaňte kombinovat a počítat, přestaňte se vážit po každém jídle, přestaňte plýtvat svým životem na nesmyslnou přísnou sebekázeň, za jejíž nedodržování se následně trestáte. Snažte se změnit tučná jídla za méně tučná, jezte hodně přírodní stravy, hlavně zeleniny, a potraviny bohaté na bílkoviny. Bílkoviny se totiž spalují déle, takže máte delší dobu pocit nasycení.

Žijte svůj život aktivně, víc se hýbejte (pro začátek stačí svižné procházky, časem přitvrďte, protože si tělo na pohyb zvykne), ale nepodrobujte se drilu nesmyslných diet. Když přestanete vidět svou hmotnost jako problém, postupně se začne upravovat sama. Je totiž velká pravda, že “to, na co se soustředíte, roste”. Ať už je to problém, váha nebo úspěch.

TIP:  Místo klasických fixních rovnátek vyzkoušejte neviditelná rovnátka.