Připravte se na léto. Zhubněte do plavek bezpečně

Bez ohledu na to, jestli jsme za zimu přibrali nebo ne, snad každá žena ve chvíli, kdy odloží zimní kabát, začne přemýšlet nad tím, jak co nejvíc shodit do plavek. A samozřejmě hledá všechny možné i nemožné metody, často až nebezpečné lidskému zdraví. Jestli chcete do léta zhubnout bezpečně, měli byste hledat metody, díky nimž hubnete kontinuálně a přiměřeně.

Je pravda, že přes zimu většina z nás nějaký ten kilogram nabere, protože se méně hýbeme a jíme energeticky vydatnější jídla. S jarem se většinou změní nejen náš jídelníček, ale i přístup k pohybu na čerstvém vzduchu. A právě tyto dva parametry jsou pro bezpečné hubnutí důležité.

Začněte se hýbat

I když o tom jen neradi slyšíme, bez pravidelného pohybu hubnutí nikdy nebude tak úspěšné. Přitom není nutné hned kupovat permanentku do fitka nebo vybavení na jogging. I když je běh jednou z účinných metod, jak spálit přebytečné tukové zásoby, co nám po zimě zůstaly, pro začátek stačí i svižná procházka.

Abyste do svého životního stylu zařadili ten správný pohyb, zamyslete se nad tím, co vás nejvíc baví. Možná rádi jezdíte na kole, chodíte na turistické výšlapy, plavete nebo třeba tancujete. V každém případě se pravidelně “dokopete” jen k takovému pohybu, který vás baví. Když nic jiného, protáhněte si vycházky se psem alespoň o půl hodiny rychlejší chůze.

Jak si upravit jídelníček

Na rovinu: zapomeňte na diety, zvlášť ty jednostranné, které řadu potravin zakazují. Aby tělo prospívalo, potřebuje všechny základní živiny, i bílkoviny, i sacharidy a dokonce i tuky. Nic z toho z jídelníčku nevynechávejte, jen rozumně upravte poměry. Sestavte si jídelníček s vyšším obsahem bílkovin, ty vás zasytí na delší dobu. Pro zajištění všech funkcí potřebuje organismus nejméně 60 g tuků denně, ty mu také neodpírejte (nejzdravější jsou v rybách, semínkách a ořeších). Sacharidy volte ty “pomalé”, ale ani ty z jídelníčku nevyřazujte. Stravu doplňte o dostatek vlákniny, vitamíny a stopové prvky. To všechno najdete v zelenině – měla by na talíři zaujímat celou polovinu prostoru. Dopřejte si aké alespoň jednu porci ovoce denně, ideálně v dopoledních hodinách, abyste cukry v něm obsažené během dne spálili.