Pořádně se nadýchnout

Trápí vás nebo vašeho potomka záchvaty dráždivého kašle, které nepříjemně budí ze spaní, nejčastěji nad ránem, špatně se vám dýchá, svírá vás na hrudi a při dýchání vydáváte pískavý nebo hvízdavý zvuk? Může se jednat o astma, které se vyskytuje u stále vyššího procenta dětské i dospělé populace.

Obtíže způsobuje průduškové astma. V průduškách probíhá dlouhodobý neinfekční alergický zánět, který je stahuje, vyvolává otok a zánět sliznice, nadměrnou tvorbu hlenu, což způsobuje kašel a obtížné dýchání. Jistou roli hraje genetická zátěž, ale astma vyvolává především setkání s alergenem, stres, znečištěné ovzduší, infekce dýchacích cest, chemické látky, silné emoce a kouření. Mezi nejčastější alergeny patří zvířata, pyly, prach, roztoči a plísně.  Při podráždění průdušek se spustí záchvat, který se opakuje. Je třeba co nejdřív diagnostikovat onemocnění a zahájit léčbu, aby nedošlo k nevratným poškozením sliznic. Astma je sice nevyléčitelné onemocnění, ale při vhodné léčbě může být velmi dobře pod kontrolou a astmatici nejsou nijak omezováni na běžném životě, mohou se věnovat sportování a všem aktivitám, na něž jsou zvyklí.

Léčba se řídí závažností nemoci

Při jakémkoli podezření na astma, případně jeho výskytu v rodině, je třeba včasná konzultace s lékařem (praktický lékař či pediatr, pneumolog, alergolog). Pokud se astma potvrdí, dle závažnosti nemoci lékař zvolí léčbu. Ta spočívá v užívání léků. Například úlevových, které slouží k zastavení astmatického záchvatu. Jejich účinek nastupuje rychle, nemocnému se uleví, záchvat odezní. Tyto léky mají krátkodobé působení, jsou lékem nárazovým, není vhodné je užívat pravidelně a dlouhodobě. To je naopak role léků kontrolujících samotnou nemoc. Astmatik je užívá naprosto pravidelně, denně, tedy i v období, kdy nepociťuje žádné obtíže. Působí přímo na zánět v průduškách, tlumí ho a brání opakování záchvatů, sípání a dušnosti.

Nejlepším lékem je čistý vzduch

Léky se nejčastěji aplikují vdechováním, inhalací, kdy se rychle dostanou na místo zánětu, roztáhnou průdušky, uvolní dýchací cesty a zjednodušují samotné dýchání. Navíc léky užívané tímto způsobem mají minimum vedlejších účinků. Cíleně míří na postižené místo, kde se přesná dávka léku usadí. Když budete dodržovat léčbu i dávky léků a vyvarujete se zbytečného vystavování spouštěčům záchvatů, máte vyhráno. Nejlepší je trávit co nejvíc času na čistém vzduchu, v přírodě, plíce a průdušky posilovat sportem. Rozhodně se vzdejte kouření a všeho, co postižená místa oslabuje.