Pár tipů, jak si vyčistit šperky

Šperky potřebují vaši pravidelnou péči stejně, jako obuv nebo oblečení. Každodenním nošením se špiní, jsou vystavovány vašemu potu i povětrnostním vlivům, které se na nich umí nepěkně podepsat. Jak správně čistit šperky? Existují nějaké zaručené tipy, jak šperkům opět dodat lesk a nový vzhled?

K čištění šperků se odhodláme obvykle ve chvíli, kdy začne černat nebo zelenat, kov ztratí lesk, zmatní. Dobrá zpráva je, že všechno tohle se dá napravit. Ještě lepší zpráva je, že se vzhled šperků dá hodně ovlivnit tím, jak s nimi zacházíte. Prostě i zde je nejlepší známá dobrá prevence.

Šperkům nejvíc škodí to, že je nosíte

No, je to tak. Šperkům vadí váš pot, parfém, různé kosmetické přípravky, ale i vlhké ovzduší. To samozřejmě neznamená, že je máte schovat do šuplíku, abyste je nemuseli čistit. Chce to jen osvojit si zásadu, že si šperky navléknete až nakonec. Není dobré, když je máte na sobě stále, a to i ve sprše a při ošetřování pleti. Nejprve absolvujte své ranní rituály a teprve potom, těsně před odchodem, si šperky navlékněte.

Jak čistit šperky

Stříbro

Na čištění stříbra je pár zaručených tipů, my vám prozradíme hned dva. Na ten první potřebujete prášek do pečiva, kousek alobalu, jehlu a hrnek horké vody. Na alobal nasypte celý sáček prášku do pečiva, zabalte do něj šperk, do alobalu udělejte pár dírek a vložte šperk do horké vody. Tuto lázeň mu dopřejte nejlépe přes noc – ráno bude jako nový.

Na stříbro působí i zubní pasta s fluoridem. Pomocí jemného kartáčku šperk vyčistěte, jen pozor, ať pasta neobsahuje abrazivní látky, aby stříbro nepoškrábala.

Zlato

Na zlatý šperk vám většinou stačí jen dobré mýdlo nebo nějaký odmašťovací prostředek a měkký hadřík. Tmavě nazelenalé skvrnky by měl odstranit citron. Pokud ani ten nezabere, svěřte péči o drahý šperk raději klenotníkovi.

Bižuterie

Chcete mít i bižuterii dlouho jako novou? Ten správný trik je bezbarvý lak. Prostě celý kousek (včetně kamínků) přelakujte hned, co si ho koupíte. Lak zabrání okolním vlivům při nošení a bižuterie vám bude dělat radost mnohem déle.