Paleo dieta – které potraviny jí vyhovují?

V poslední době se mezi lidmi rozkřikl pojem paleo dieta, rovněž taky paleo strava nebo paleolitické stravování. Pod všemi těmito názvy se skrývá jedno a to samé: konkrétně tedy nový druh stravování, jehož základy pochází ve stravovacích návycích našich předků. Paleo dieta dostala svůj název i díky období paleolitu, tedy nejdelšího období v lidských dějinách.

Co je paleo dieta?

Jak jsme již naznačili v předchozím odstavci, paleo dieta vychází ze způsobu stravování našich předků žijících v období paleolitu, kdy bylo zvykem lovit ryby, koně, slony, bizony, ptáky a samozřejmě i jiná divoká zvířata. Tato dieta stojí na myšlence, že by člověk měl konzumovat potraviny, pro které je jeho tělo vyvinuto.

Stravování v duchu paleo diety se zakládá především na ovoci a zelenině, k tomu si přidejte libové maso, ryby, mořské plody a ořechy.

Jak vám dieta prospěje?

Možná se na první pohled zdá, že se hodně omezíte v jídle, budete trpět hlady a kila tak půjdou dolů doslova jako po másle. Jenže o tom tato dieta není, jejím cílem je celkové zlepšení zdravotního stavu, ulehčení organismu, zvýšení výkonnosti i fyzické kondice. Naopak od paleo diety nečekejte výraznou redukci hmotnosti, ke kterému sice dojde, ale možná ne v takové míře, jakou byste si představovali.

Jaké potraviny vyřadit z jídelníčku?

  • mléčné výrobky
  • alkohol
  • luštěniny
  • obiloviny
  • cukry

Účinky paleo diety

Již jsme si řekli, že cílem této diety není zhubnutí. Je sice pravda, že pokud paleo dietu vyzkoušíte, s největší pravděpodobností i u vás k nějakému úbytku nadbytečné hmotnosti dojde. Cílem této diety je stabilizovat hladinu krevního cukru, poskytnout vašemu tělu dostatek energie, kterou bude rovnoměrně čerpat po celý den, dieta má i protizánětlivé účinky, napomůže vám i v urovnání spánkového cyklu.