Opalování v těhotenství – tabu nebo prospěšná věc?
Opalování patří k docela často diskutovaným tématům. Zatímco jeden rád exotický nádech pokožky, druhý je ze strachu jako ředitel vápenky. Pravdou však je, že nadmíra slunění neprospívá nikomu a těhotné ženě už vůbec. To však neznamená, že si natáhneme pytel a budeme se sluníčku úplně bránit. Kde je zdravá míra opalování?
Během gravidity je opalování spojeno s mnoha zdravotními riziky. Právě proto by měly nastávající maminky zbytečné vystavování se slunečním paprskům zvážit. Nemalé riziko představuje v prvé řadě přehřátí organismu, s čímž úzce souvisí i dehydratace. Oba zmiňované problémy mohou ohrozit jednak nastávající maminku, ale i plod.
Tělesná teplota je v těhotenství přirozeně vyšší
V době těhotenství je tělesná teplota přirozeně o něco málo vyšší. Takto může dojít k přehřátí organismu dřív, než řeknete švec. Během léta je hodně důležité přihlédnout na dostačující pitný režim, ať už je maminka na slunci či ve stínu. Vhodné je také nošení pokrývky hlavy – šátek, klobouk či kšiltovka a vyhýbat se přímému polednímu slunci, které je nejvíc agresivní.
Změny v pigmentaci během gravidity
V těhotenství prochází každá žena řadou hormonálních změn. Její pokožka se stává mnohem citlivější na účinky ultrafialového záření. Častěji tak dochází k nestejnoměrnému opálení a tvorbě pigmentových skvrn. Ty mohou být bohužel i trvalé. Pokud se těhotná žena přesto rozhodne vystavit pokožku na obdiv sluníčku, měla by bezpodmínečně používat opalovací přípravky s vysokou ochranou. Krém mimo jiné nanášet vždy s patřičným předstihem, ne těsně před pobytem na slunci. Je to proto, aby se stihl vpít do pokožky a poskytl maximální možnou ochranu.
Negativní dopady slunění
Nadměrné slunění vede ke ztrátě hladiny kyseliny listové, která je v těhotenství velmi důležitá, protože minimalizuje rizika některých vrozených vad plodu. Proto stojí za uvážení, zda pokožka s exotickým nádechem opravdu stojí za ty rizika. Avšak neznamená to, že se nastávající maminka musí před sluníčkem ukrývat. To by jí také příliš neprospívalo, jelikož jsou sluneční parsky zdrojem vitamínu D. Důležité je vyhnout se nejostřejšímu polednímu slunci, nebýt na něm příliš dlouho a používat vhodné ochranné krémy. Vše se zdravým selským rozumem.