Oblékáme se do práce aneb jaká jsou pravidla při nošení formálních outfitů

Byla jste zvyklá z minulého zaměstnání na neformální oděv, ale teď, v nové společnosti, je striktně vyžadován dress code? Jaký formální outfit si smíte obléct do kanceláře nebo na obchodní schůzku? Některé firmy mají pravidla jasně stanovená, my se na ně podíváme trochu víc obecně.

Dřív, než se na pravidla formálního oblékání podíváme, řekněme si, co o povinném dress code říká zákon: V zákoníku práce sice není nikde vysloveně uvedeno, že zaměstnavatel má právo předepsat oblečení svým zaměstnancům, ale stanovuje, že jsou zaměstnanci povinni dodržovat předpisy vztahující se k práci jimi vykonávané, pokud s nimi byli řádné seznámeni. Když tedy zaměstnavatel rozhodne, že se ve firmě budou nosit obleky, kostýmky a lodičky a zanese to do interních směrnic, po řádném seznámení zaměstnanců s těmito směrnicemi se pro ně pravidla oblékání stávají závaznými.

Business Formal Attire pro ženy

Nejvíc formální dress code se striktními pravidly je v obchodním světě Business Formal Attire. My se s ním běžně setkáváme v bankách, právnických společnostech nebo mezinárodních firmách. Oděvy musí být klasické a konzervativní, rozhodně nic ani náznakem vyzývavého.

Pro ženy je to klasický kostýmek (může být kalhotový) v tmavších barvách, v létě může být i světlejší odstín. Kostým doplňuje neprůhledná halenka a kožené černé lodičky nebo balerínky. Pokud máte kostýmek se sukní, velmi důležitá je její délka. Jak zjistíte tu správnou? Když se posadíte na židli, měl by lem sukně dosáhnout minimálně 10 cm nad kolena.

Co je naprosto nevhodné? Krátká sukně, strakaté halenky, hluboký dekolt, sandále a příliš vysoké podpatky. Košile či halenka nesmí být příliš průhledná a rozhodně zpod ní nesmí prosvítat tmavší podprsenka.

Jednodušší business casual

Tento styl není až tak přísný, ale stále zůstává elegantní. Povolena je sukně nebo černé kalhoty a jednoduchá halenka či svetřík. Pokud jde o boty, nabízí se lodičky, mokasíny či oxfordky. Extravagantní a otevřená obuv vhodná není.