Nafouklé břicho – několik tipů jak se ho zbavit

Nafouklé břicho, to není jen tak. Pokaždé je za tím nějaká příčina, kterou se snažíme odhalit a vyvarovat se jí. Prostě se nám z nějakého důvodu ve střevech začnou hromadit plyny a břicho nepříjemně bolí. U mnoha žen je například jednou z častých příčin menstruace. S příchodem menstruace se pak břicho zmenší.

Nadýmání způsobují některé potraviny

Nafouklé břicho je způsobené nadýmáním a plynatosti. Sice to není nebezpečné, jde ale o nepříjemný a často i bolestivý pocit. Důvodem je chyba ve stravě – zařazujeme si do jídelníčku potraviny, které nás nadýmají.

Mezi nadýmavá jídla patří hlavně luštěniny, cibule, květák, brokolice a další. Také těžká jídla, převážně smažená a tučná, mohou vyvolat nepříjemný pocit plnosti.

Břicho můžete mít nafouklé také v důsledku nadměrného solení. Sůl zadržuje vodu v těle a to může způsobit nepříjemný pocit pnutí a plnosti v oblasti břicha. Doporučená dávka soli což je 5 g na den.

K nafouklému břicho vede také nadměrné a dlouhodobé pití perlivých a sycených nápojů. Stačí, když začneme pít čistou neperlivou vodu nebo si uvaříme bylinkový čaj podporující trávení. Břicho se zmenší.

Jak omezit nadýmání

Jezte potraviny bohaté na draslík. Ten pomáhá regulovat rovnováhu tekutin v těle a zabraňuje nadýmání. Jídelníček obohaťte o banány, mango, rajčata, špenát, chřest či brambory. Chřest navíc obsahuje aminokyselinu asparagin, která má močopudné účinky a odvede vodu z těla. Dalším močopudným prostředkem je čerstvě nasekaná petrželová nať nebo probiotika v kysaných mléčných výrobcích.

Naše babičky dobře věděly co na nadýmání působí. Do svých receptů zařazovaly koření a bylinky, díky nimž nadýmání eliminovaly (kmín, kopr či majoránka, z bylinek je to meduňka a máta). Asi nepřekvapí, že tato koření a bylinky používáme dodnes.

V prevenci proti nafouklému břichu nám velmi pomůže pravidelný pohyb, každodenní procházky a občasné cvičení. A ještě si vyplavíme do krve endorfiny – hormony zodpovědné za dobrou náladu.