Co může signalizovat svědění v intimních partiích

Svědění v intimních partiích je společenské tabu, o kterém se jako o mnoha dalších zkrátka nemluví a se kterým se většina z nás nikomu nesvěří. Jen málokdo by měl potřebu sdělovat kolegyním v práci, že má neustálou potřebu poškrábat se v místech, kde se to jednoduše na veřejnosti nehodí. Ačkoli se jedná o téma, před kterým společnost zavírá pomyslné dveře, představuje zároveň velmi častou zdravotní komplikaci, která dokáže nepříjemně potrápit život žen napříč všemi věkovými kategoriemi. Svědění v intimních partiích může být způsobeno hned několika příčinami. Pojďme se tedy společně podívat, co stojí za těmito zdravotními neduhy, kterými si minimálně jedenkrát za život prošla každá žena.

Příčiny svědění v intimních partiích

I když se o tomto tématu příliš nemluví, svědivé pocity rozhodně není radno podceňovat. Určitě je na místě přijít tomuto problémů na kloub a pokusit se příčinu jeho vzniku co nejrychleji odstranit.

Nejčastější strašák: bakteriální vaginóza

Jestliže pociťujete nepříjemné svědění v intimních partiích, hledejte zatím v drtivé většině případů bakteriální vaginózu. Jedná se o nerovnováhu bakterií, kterou vyvolá změna vaginálního pH. Bakteriální vaginóza je doprovázena slabším výtokem, který je ale nepříjemně cítit. Proti této zdravotní komplikaci si nepomůžete sama, jakmile tedy s pozorujete příznaky, vyhledejte pomoc svého ošetřujícího gynekologa. Ten vám proti komplikacím v podobě zánětu děložního hrdla či močových cest, které by při neléčení mohly nastat, předepíše vhodná antibiotika.

Opakující se problém: kvasinková infekce

Druhým nejčastějším důvodem vzniku nepříjemných svědivých pocitů v oblasti genitálií je kvasinková infekce. Ta je způsobena narušením přirozeného vaginálního prostředí, kdy zároveň dochází ke snížení obranyschopnosti bakterií zvaných laktobacily a v důsledku toho dochází k rozšíření kvasinky candida albicans, která v ženině těle začne dělat neplechu. K tomuto problému nejčastěji dochází během užívání antibiotik, ale stát se to může i při pohlavním styku, při výrazné změně stravy nebo při dlouhodobém vystavování se stresu. Kvasinková infekce je doprovázena bílým výtokem, ve kterém se mohou objevovat hrudky. K jejímu léčení se přistupuje antimykotický v krémů či gelů,  nebo vám lékař předepíše vhodné tabletky.