Med a jeho zázračné účinky pro organismus

Přidáváme ho do nápojů, do kaší i do moučníků. Jen málokdo odolal například vyhlášenému medovníku nebo tradičním perníčkům, jejichž je med nedílnou součástí. Med je nejen dobrý, ale také zdravý.

Včelí med je hotový elixír zdraví, bez ohledu na to, jestli je to světlý luční med nebo tmavší lesní. Začněme tím, že je zdravější náhradou rafinovaného cukru, takže když si osladíte čaj, kávu nebo domácí limonádu medem, snížíte konzumaci prázdných kalorií a ještě posílíte imunitu. Co dalšího med pro náš organismus dokáže udělat?

Med jako přírodní lék

Med obsahuje řadu důležitých látek a navíc je dobře zpracovatelný a rychle se uvolňuje do krve. Obsahuje fruktózu, glukózu a sacharózu, je zdrojem bílkovin, vitamínů a A, C, B, D, K a E, z minerálů v medu najdeme vápník, draslík, fosfor, hořčík, sodík a železo.

Bylo prokázáno, že med je nejsilnější přírodní antibiotikum. Dokáže tělo zbavit bakterií a léčí nemoci dýchacích cest. Med prokazatelně ničí velkou skupinu mikroorganismů, stačí ho užívat pravidelně. Jestli ale chcete zachovat jeho účinky, nedávejte ho do tekutiny teplejší, než je 50 stupňů. 

Med jako užitečná prevence

Díky tomu, že je med nabitý důležitými vitamíny a stopovými prvky, úžasně posiluje imunitu a působí preventivně proti nachlazení, angínám, zánětům průdušek a horních cest dýchacích. Podporuje funkci vnitřních orgánů a je účinnou prevencí proti tzv. civilizačním chorobám. Urychluje léčení žaludečních vředů a zlepšuje trávení, upravuje krevní tlak a čistí a rozšiřuje cévy. Pomáhá při nervozitě a nespavosti. Možná i vám dávala večer hrnek teplého mléka s medem, aby se vám dobře spalo. Zároveň je med doslova životabudičem a připisují se mu i afrodiziakální účinky.

Začněte med konzumovat pravidelně každý den a uvidíte, jak zázračný vliv bude mít na váš organismus. A pokud vám nestačí užívat ho vnitřně, zkuste ho jako pleťovou masku nebo účinné řešení řady kožních problémů, popálenin či lupů.