Manipulátor ve vztahu

Na začátku je váš partner naprosto dokonalý, obětavý, vaši přátelé ho milují, ale postupem času si stále častěji kladete otázku, jestli je to vše opravdové. Ten milý, všem sympatický  člověk po vašem boku, který se zamilovaným úsměvem radí, se pokaždé rozzlobí, když se rozhodnete jinak.

Postupem času se něžné a dobře míněné rady stávají nenápadně drobnými rozkazy a příkazy, mění se v psychické vydírání. Ať už se jedná o vaše zájmy, přátele, či vkus, váš milovaný vše postupem času mění, až vám nakonec vám podsune jeho názory a způsoby úplně.

Jak poznat manipulátora

Poznat, že máte vedle sebe někoho, kdo je zvyklý prosazovat svou při každé příležitosti a za každou cenu, může být dost těžké. Vždyť to přece s vámi myslí dobře! Až za čas vám dojde, že to dobře myslí jen sám se sebou a že se vždy bude zajímat jen o své vlastní potřeby, své zájmy, své přátele, svou rodinu.

A ve vás se pokouší vyvolat pocity méněcennosti a názor, že jen on má pravdu. Dělá si z vás legraci a shazuje před přáteli i rodinou. Snaží se hrát na vaši nejistotu. Málokdy vám vyhoví v tom, co po něm chcete vy, naopak vy musíte vyhovět vždy. Postupně vše přizpůsobíte tomu, aby váš partner byl vždy a plně spokojený, už jen proto, že pak máte klid.

Pokud manipulátor vidí, že vás ztrácí okamžitě své chování mění, aby si vás udržel. Takové chování je ovšem jen na chvíli, dokud vás zase nemá jistou.

Jak se bránit

Nejlepší obranou je posilovat si sebevědomí, protože pak vás nikdy nebude mít v hrsti. Myslete na to, že nejdůlejžitější ve vašem životě jste vy a přistupte na dohodu jen v tom případě, že nebude pro vás jednostranně nevýhodná. V každém vztahu sice jsou důležité kompromisy, ale nemusíte to být vy, kdo stále ustupuje.

Boj s manipulátorem je náročný a vysilující, budete potřebovat mnoho sil na to, abyste se vymanila z jeho vlivu, jestliže s ním už nějakou dobu žijete a podřizujete se mu. Pokuste se o svých pocitech s partnerem mluvit. Nenechte se rozhodit, udržte si klidnou hlavu a nevzdávejte to, ani když začne s výčitkami nebo dokonce výhrůžkami. To jsou totiž nejčastější zbraně každého manipulátora.

Na závěr ještě maličkost: manipulátorem ve vztahu nemusí být nutně  muž. Často jsou to ženy, kdo se slzami, urážením se nebo jinými „ženskými zbraněmi“ snaží prosadit svou.