Malajsie – zajímavá místa

Malajsie zabírá jih Malajského poloostrova, sever ostrova Borneo a rozkládá se ještě na dalších malých ostrovech. Jejími sousedy jsou kromě Singapuru a Thajska také  Indonésie, Brunej a Filipíny pře Suluské moře. Velkou část území Malajsie zabírá deštný prales. Bohužel dochází k velmi rychlému odlesnění, takže těžko říct, jak dlouho ještě vydrží.

Kuala Lumpur

Návštěva Malajsie nejspíš pro každého začne v hlavním městě, ležícím na Malajském poloostrově. Toto živé velkoměsto zaujme svými mrakodrapy Petronas Towers, které byly do r. 2004 nejvyššími budovami na světě. Vidět musíte čtvrtě Chinatown a Little India, náměstí Nezávislosti (Merdeka Square), sídlo britských guvernérů, které dnes slouží jako Nejvyšší soud – Sultan Abdul Samad Building, kryté tržiště Central Market (Pasar Seni) umístěné do budovy ve stylu art deco z roku 1936 či bývalé hlavní nádraží z roku 1911 postavené v maurském stylu. Pulsující město kontrastuje s jeskyním komplexem Batu caves se zlatými sochami hinduistických bohů (například obrovitánská socha boha Murugana), kde vládne ticho a tajuplná atmosféra.

Národní parky, Borneo

V tropických pralesech ostrova Borneo, v národním parku Gunung Mulu, najdete také překrásné vápencové skály nezvyklého tvaru, krasové útvary a jeskyně: “Clearwater Cave” je největší jeskyní na světě a “Gua Nasib Bagus” je jeskyně s největším jeskynním dómem světa “Sarawak Chamber”.

Národní park Kinabalu je zajímavý pro změnu pro milovníky hor. V parku se nalézá nejvyšší vrchol Malajsie (a celého Bornea), hora Kinabalu s vrcholem ve výšce 4 095 m n. m.

Ostrovy

Langkawi je souostroví na severozápadě Malajsie, kde na silnicích běhají opice a nad hlavami vám létá symbol ostrova, orel mořský. Kromě přírodních krás stojí za zmínku, že Langkawi funguje jako bezcelní zóna.

Perhentianské ostrovy (Perhentian Kecil a Perhentian Besar), ležící na severovýchodě Malajsie, vyhledávají místní i turisté především pro jejich úchvatné bílé korálové písečné pláže a tyrkysově modré moře.