Cestujte v zimě po Česku. 5 míst, které jsou v zimě kouzelné.

Čechy a Morava jsou plně nádherných míst, kam se můžeme vypravit na výlet v průběhu celého roku. Některá místa jsou ale v zimě mnohem zajímavější, protože právě mrazivé počasí dokáže vytvořit tu jedinečnou krásu, kterou tam jezdíme obdivovat. Několik míst, kde se právě zima podílí na kouzlu dané lokality, vám představíme.

Dýmající vrch Boreč

Jednu zajímavost, která vynikne uprostřed zimy, když napadne sníh, je dutý kopec Boreč u Režného Újezdu nedaleko Lovosic. Z vrcholu kopce Boreč stoupá i v krutých mrazech teplá pára. Teplotní rozdíl mezi unikajícím vzduchem a okolím bývá až 16 °C, takže se v okolí puklin s unikajícím vzduchem neudrží sníh. Čím větší je zima, tím lépe je pára vidět.

Ledotrysk v karlově Studánce

Tento uměle vytvořený unikát vznikl díky náhodě, kdy údržbář zapomněl vypnout přívod vody do vodotrysku uprostřed jezírka v lázních Karlova Studánka v Jeseníkách. Tak vznikl zmíněný ledotrysk – ledová homole, která se stala sezónní atrakcí i v následujících letech.

Jeskyně Pekárna

Pokud se vdáte v zimním období do Moravského krasu, jistě navštivte jeskyni Pekárna. Jeskyně je nejvýznačnějším sídlištěm lovců sobů a nalezištěm mnoha zajímavých artefaktů. V zimě tu můžete obdivovat ledovou výzdobu sestávající nejen z klasických rampouchů, ale hlavně z ledových „trpaslíků“ dosahujících někdy i skoro metrové výšky.

Brtnické ledopády

Nedaleko obce Brtníky v Českosaském Švýcarsku můžete navštívit nádherné kaskády ledu. Ledopády nevznikají tradičně, jako zmrzlé vodopády, ale tvoří je voda z tajícího sněhu. Brtnické ledopády si jezdívali na saních prohlížet turisté už v dobách první republiky, nejsou tu ale jediné. V lokalitě kolem brtníků a Vlčího potoka je podobných ledopádů hned deset.

Jeskyně víl

V CHKO České Švýcarsko najdete ještě jednu zimní raritu – Jeskyni víl. Nachází se poblíž obce Kyjov, nedaleko Krásné Lípy. Každý rok v zimě tu vzniká unikátní ledová výzdoba: ze stropu i ze dna jeskyně vyrůstají ledové rampouchy různých velikostí, záclony z ledu, ledová brčka a mnohé další útvary připomínající například trpaslíky. Najednou máte pocit, že jste se ocitli ve světě pohádek.