Co vidět a dělat na Srí Lance

Ostrov Cejlon, na němž se rozkládá republika Srí Lanka (přesně Srílanská demokratická socialistická republika) se nachází poblíž východního pobřeží poloostrova Přední Indie. Navštívit ho můžete v kteroukoliv roční dobu, cestu je ale dobré naplánovat na období monzunů, které některé oblasti ovlivňují.

Proč se vlastně vydat na tak dalekou cestu: Srí Lanka nabízí celou škálu zážitků – objevování úchvatné tropické přírody, kulinářské zážitky, sportovní a adrenalinové aktivity i specifickou kulturu, kulturní památky a všudypřítomnou tradiční Ajurvédu. Seznámit se se Srí Lankou za dva týdny nestihnete.

Co dělat na Srí Lance

Při své návštěvě ostrova se jistě budete chtít pokochat nádhernou, pro nás neznámou tropickou přírodou. Nejlepší způsob, jak ji objevovat, je například Jeep safari po národních parcích, kde se můžete těšit na volně žijící stáda slonů, na opice, leopardy, krokodýly, pelikány, pávy, varany a další živočichy.

Na východním pobřeží, v okolí pláže Nilavelli a Trincomalee se dají pozorovat modré velryby (plejtvák obrovský), největší žijící živočichy na světě. Zkoumat můžete i rozmanitý podmořský život, pokud vyzkoušíte šnorchlování na Pigeon Island, což je jeden z nejkrásnějších korálových ostrovů Srí Lanky.

Na srí Lanku se jezdí za jógou a surfovat. Zatímco zkušené lektory jógy najdete po celém ostrově, ty nejlepší vlny najdete na na východním pobřeží u Arugam Bay. Pobřeží Srí Lanky je vhodné i pro surfaře začátečníky a řada profesionálu vám ráda dopřeje pár lekcí.

Co vidět na Srí Lance

Rozmanitost ostrova vydá na několik cestopisů, těžko všechno shrnout do krátkého článku. Vzhledem k tomu, že Cejlon je ostrovem čaje, určitě byste měli navštívit Sira Liptona v NP Horton Plains a vychutnat si lahodný šálek čaje v oblasti Nuwara Eliya – přezdívané Malá Anglie, prohlédnout si místní továrnu, kde se čaj vyrábí a zpracovává a vyfotit se na památku s místními běračkam čajových lístků.

Podnikněte výlet do starodávného královského města Kandy, navštivte Chrám Buddhova zubu, či Muzeum drahokamů poblíž Kandy. Zde vás překvapí videoprojekce o těžbě drahých a vzácných kamenů z celé Srí Lanky v českém jazyce. Skutečným zážitkem je výšlap na posvátný Adam´s peak, tedy Adamovu horu, během něhož můžete vidět posvátnou šlépěj Srí padu. Podle pověstí se jedná o nefalšovanou stopu Buddhovu, Adamovu, případně stopu Šivy.