Loupání kůže na nohou

V létě to může potkat každého z nás – chodidla začnou svědit, zarudnou a začne se olupovat kůže. Jestliže chodíte na plovárny či do společných sprch, je dost pravděpodobné, že těmto potížím neujdete.

Proč se nohy loupou

V létě nám hrozí infekce nohou mnohem víc, už jen proto, že se víc potíme a také navštěvujeme ve zvýšené míře místa, kde chodíme všichni obvykle bosi. Prvním příznakem toho, že není něco v pořádku, může být jen obyčejné svědění plosek nohou. Později se přidá i olupování kůže, chodidla jsou už obvykle zarudlá. Mykóza nohou je v plném rozpuku.

Toto onemocnění zaviňují kvasinky, houby a plísně (dermatofyty), jimž se nejvíc daří v teple a vlhku. Nohy jsou ideálním místem pro jejich rozmnožování, zvlášť jestliže je navíc uvězníte v neprodyšné obuvi. jestliže se chodidlo dostane do kontaktu s infekčními mikroorganismy. mykóze se většinou opravdu nevyhne. Infekční je také olupující se kůže z nohou již nemocného člověka, proto se právě v létě výskyt infekcí nohou násobí.

Čím snížíte riziko

Zcela logicky je nejjednodušší způsob, jak se vyhnout nákaze kožními infekcemi, nechodit na koupaliště, nekoupat se ve společných sprchách, ideálně nechodit nikde na veřejném místě naboso. Takové omezení v horkém létě je ale dost kruté. Přesto existuje řešení: do sprch si prostě vezměte na nohy žabky nebo jinou obuv na koupání. Po každé návštěvě bazénu si nohy pečlivě umyjte a usušte, hlavně v meziprstí, tam se mikroorganismům daří nejvíc. Celkově je velmi vhodné dbát na hygienu nohou a používat antiperspirační prostředky.

Boty si vybírejte lehké a prodyšné, pokud se vám v nich zpotí nohy, nechte je pořádně vyschnout. Propocené boty vevnitř ošetřete přípravky proti mykózám, nejlepší jsou s obsahem stříbra, které působí jako dezinfekce.. Také obuv během dne obměňujte, rozlišujte obuv vycházkovou a sportovní.