Kapslový šatník – minimalismus ve skříni

Kapslový šatník, to je odpověď na věčný problém, co si vzít ráno na sebe. Je to řešení poněkud radikální, ale kdo ho zkusil, zjistil, že je velmi osvobozující. Kapslový šatník (capsule wardrobe) odstartoval minimalismus ve skříni.

O co vlastně jde? Jedná se kolekci – kapsli – navzájem kombinovatelných oděvů, která odráží váš osobitý styl a přitom nijak nepodléhá módním trendům. V původním složení, tak jak ji navrhla majitelka londýnského butiku Susie Fauxová, měla obsahovat: dva páry kalhot, šaty nebo sukni, kabát, úplet, dva páry bot a dvě tašky. Takto sestavený šatník si může dovolit i žena s omezenými příjmy a přitom být vždy dobře oblečená. Dnešní kapsle obsahují přece jen trochu víc navzájem kombinovatelných kusů, není chyba, když je jich kolem třiceti.

Proč je trendy minimalismus ve skříni

Asi není nikdo, kdo by neslyšel o udržitelné módě. O nutnosti změnit své nákupní chování, tedy rychlou “konzumaci” módních hitů, které mají jen malou životnost (fast fashion). V textilní výrobě se ročně vyprodukuje obrovské množství odpadu, z toho většina jsou plasty s nimiž si příroda neporadí. Velmi se plýtvá energiemi a vodou. Minimalismus, slow fashion, fair trade a capsule wardrobe jsou nové trendy, s nimiž se v módním průmyslu setkáváme a učíme žít. Jsou odpovědí na všechny problémy s módou spojené.

Jak si vytvořit svůj kapslový šatník

Dřív, než se pustíte do velké skříňové revoluce, zamyslete se nad tím, jaký je váš styl. Jste typicky romantická? Nebo spíš městský typ? S uvědoměním si vlastního stylu se pusťte do přestavby šatníku v těchto krocích:

  • Vyndejte všechno oblečení ze skříně
  • Rozdělte ho na tři skupiny – “nosím ráda”, “nenosím”, “asi nosím, ale rok jsem to neměla na sobě”
  • Hromádku “nenosím” vytřiďte na to, co už půjde do kontejneru a věci, které by se ještě mohly někomu hodit.
  • Hromádka “nosím ráda” je jasná – tu vraťte do skříně. Měla by obsahovat asi 30 kousků, z nichž stvoříte spoustu nositelných kombinací.
  • Věci, co jste neměla na sobě víc než rok, ale neumíte se s nimi rozloučit, schovejte někam mimo šatník. Jestli z nich v průběhu sezóny něco vyndáte, nechte si to v šatníku. Ostatní oblečení zase pošlete dál, nebo upcyklujte – přešijte na něco svěžího.