Jaký odstín rtěnky vybrat? Poradíme vám

Výběr správné rtěnky může být větší problém, než se zdá. Aspoň o tom svědčí přehmaty mnoha žen, dokonce i těch slavných a často fotografovaných. Zaběhnutý zvyk zkoušet rtěnku na hřbetu ruky je totiž hodně zavádějící. Je lepší dodržet pár praktických pravidel a vždycky najdete přesně ten správný odstín.

Výběr správného odstínu rtěnky záleží nejen na důvodu líčení, ale také na odstínu pleti nositelky a dalších drobnostech, které ovšem umí výsledné líčení hodně změnit. Rtěnka umí dotvořit perfektní make-up, zdůraznit tvar rtů a přidat nositelce na sebevědomí. Pokud zvolí správnou barvu. A pokud si opravdu potřebujete udělat test, zkuste to na špičce ukazováčku, ta je vašim rtům barevně blíž, než hřbet ruky.

Běžné líčení nemá být přehnané

Na běžné denní nošení se nejlépe hodí jemné rtěnky, které jsou jen o něco světlejší nebo tmavší, než je přirozená barva vašich rtů. Rty stačí zvýraznit rtěnkou jen o dva odstíny odlišnou a přesto bude výsledné líčení dokonalé.

Orientovat se můžete také podle barvy vašich vlasů. Blondýnky se světlou pletí by měly volit růžovou nebo červenou rtěnku, brunetkám víc sluší o něco tmavší barvy, například světle švestková nebo intenzivní broskvová. Zrzky vypadají nejlépe ve světle růžové nebo se rtěnkou krémových odstínů. 

Jak je to s červenou rtěnkou

Řada žen je přesvědčená, že jí červená rtěnka nesluší. Ale nezapomínejte, že odstínů červené je mnoho, je tedy dost pravděpodobné, že i vy si najdete tu svoji. Žena s bledou pletí by se měla vyhnout křiklavým tónům a zvolte světlejší červenou. Pokud máte kůži narůžovělou, zkuste odstín třešní. Sytá červená se hodí k olivové pleti, rudá ke snědé pokožce. V praxi se osvědčilo pravidlo, že teplé barevné typy volí teplé odstíny barev, chladné typy pak studenější odstíny (rozdíl je zjevný například u malinové vs. jahodové červeně).

Pamatujte, že červená rtěnka je sama o sobě dost výrazná, proto buďte střídmá se zbytkem líčení, abyste nepůsobila vulgárně. Toto pravidlo se vztahuje i na slavnostní večerní líčení – buď zvolte výrazné líčení rtů nebo očí, nikdy ne obojí.