Jakou sílu opalovacího krému zvolit pro vaše tělo

Vyrážíte na dovolenou k moři nebo se jen tak opalovat na zahradě a přemýšlíte nad vhodným opalovacím krémem? Jak vysoký ochranný faktor bude dostatečný? Jak často se musíte mazat, aby byl opalovací krém skutečně účinný a chránil vás po celou dobu na slunci? Zkusíme vám odpovědi shrnout do tohoto článku.

Opalovací krém nás chrání před spálením kůže od slunce, díky němuž vzniká riziko rakoviny kůže. To, jak dobře nás krém chrání před UV zářením, vyjadřuje hodnota SPF (ochranný faktor). Obecně platí, že čím vyšší SPF faktor, tím účinnější ochrana. NA druhou stranu žádný krém není stoprocentní a od určité hodnoty SPF faktoru je rozdíl v ochraně zanedbatelný.

Jaký SPF faktor opalovacího krému vybrat

Řekněme si na rovinu, že i v obchodě s opalovacími krémy na vás výrobci zkouší různé marketingové triky, které si uvedeme na pravou míru. Jestliže si koupíte krém s ochranným faktorem SPF 30, bude vaši pokožku chránit asi na 97 %. Když si přidáte dvě či tři stovky za krém s SPF 50+, budete chráněni asi z 98 %. Rozdíl jistě nepostřehnutelný. Ochranný faktor tedy neudává ani tak účinnost krému, ale dobu po kterou vás chrání před UV zářením.

Příklad: Jestliže si bez použití krému spálíte kůži za 10 minut, SPF faktor 30 vás chrání před sluncem po dobu 30x delší. Tedy za předpokladu, že si krém nesmyjete v bazénu či v mořských vlnách.

Jaký jste fototyp

Ani toto pravidlo se ale nedá brát za dogma. Zatímco někomu stačí se namazat za den 2 – 3x, jiný musí použití krému opakovat mnohem častěji. Záleží totiž na tom, jaký jste fototyp, tedy na “barvě” pleti. Bledá pokožka (často s pihami) se spálí mnohem rychleji než tmavší.

Výběr vhodného SPF faktoru se tedy dá celkem snadno vypočítat podle toho, jak rychle se vaše pokožka na slunci spálí.

Příklad: Chcete jít na slunce na celé odpoledne, tedy cca na 5 hodin, a vaše pleť se začne připalovat už po 10 minutách? Pak jednoduchým výpočtem (počet minut na slunci děleno dobou, za kterou se kůže spálí) dojdete k SPF 30.

Přesto vám nebude stačit namazat se jen jednou. Obnovujte aplikaci krému pokaždé, když vyjdete z vody.