Jako tělesná váha ovlivňuje menstruaci

Asi každá žena už ví, že před menstruací přibere. To není nic neobvyklého, jedná se o přebytečnou vodu, kterou si tělo zadrží a jíž se také během periody zase snadno zbaví. Může za to výkyv ženských hormonů estrogenu a progesteronu, díky nimž jsou během menstruace také například citlivější prsa.

Jak ale ovlivňuje změna tělesné váhy menstruaci a menstruační cyklus? Možná je to překvapivé, ale výkyvy váhy mohou mít naprosto zásadní dopad na periodu. A to nejen při výrazném úbytku váhy, ale také při nadváze.

Jak se projeví na menstruaci podváha a poruchy přijímání potravy

Jestliže kvůli poruchám přijímání potravy či z jiného důvodu dojde k výraznému úbytku váhy, tělo přestane produkovat estrogen. Dojde k zastavení tvorby výstelky dělohy a tudíž i k zastavení menstruace. Své o tom ví hlavně anorektičky. Při postupném přibývání na váze se časem se zvýší i hladina estrogenu v organismu a upraví se také menstruační cyklus.Tento problém se ale zdaleka netýká jen anorektiček. Za úbytek váhy mohou i různé nesmyslné diety, případně špatná funkce štítné žlázy. Jestliže začnete zcela nekontrolovaně hubnout bez vědomho důvodu, rozhodně si nechte funkci štítné žlázy zkontrolovat.

Jak menstruaci ovlivní nadváha

Ženy s výraznou nadváhou  tedy s nadměrnými tukovými zásobami, mohou mít opačný problém: příliš vysokou hladinu estrogenu. Přebytek tohoto hormonu může ovlivnit uvolňování vajíčka, takže vám také zastaví menstruaci. Může se tak na pár měsíců zastavit cyklus a pak se opět vrátí a menstruace často bývá silná a bolestivá. Obézní ženy opravdu často trpí nepravidelnou menstruací se silnými bolestmi. Bohužel to nebývá jediný důsledek obezity – při dlouhodobém nadbytku estrogenu v organismu může dojít k závažnému zdravotnímu problému, k rakovině děložní sliznice. Jestliže tedy máte nadváhu a nedostaví se menstruace, zapracujte na snížení váhy.