Jaká pravidla dodržovat při sportování v zimě

Sportování v zimě není tabu. Mnoho lidí si hraje na spící medvědy, na zimu se zavrtají do svých domovů a jakákoli fyzická aktivita je pro ně pasé. Pokud vám pohyb není cizí, rádi se mu věnujete a trávíte tak volný čas, rozhodně v zimě nevynechávejte – není k tomu jediný důvod! Nenechte se zahnat nízkými teplotami, nečekejte na příchod hřejivějšího jara a užívejte si sportování v zimě všemi doušky!

Nečekejte na jaro

Co se sportování v zimě týče, dělí se lidé na dvě skupinky: zatímco první z nich tráví čas v posilovně, v plaveckém bazénu nebo ve fitness centrech, protože ani přes nízké teploty nechtějí zahálet, druzí se sportováním čekají na jaro, kdy budou teploty přeci jen o něco přívětivější a dny budou delší. Patříte-li do druhé skupinky, neblázněte a neodkládejte pohyb na veselejší měsíce. Prozradíme vám pravidla sportování v zimě a na výmluvy už tak nezbude místo!

Pravidlo první: oblečte se!

Zatímco v létě nebo na jaře otázku oblečení až tolik neřešíme, v zimě je volba vhodného sportovního úboru klíčová. V tomto případě platí jedna dobrá rada: oblečte se tak, jako by hodnoty na teploměru ukazovaly o 10°C více! Pokud se tedy rozhodnete vyrazit za sportem při čtyřech stupních, oblečte se tak, jako by venku bylo stupňů čtrnáct.

Pravidlo druhé: vydýchejte se až doma

Chodíte běhat? Pak určitě víte, že byste se po svižné běhu měli v klidu vydýchat a domů tak dojít příjemnou volnou chůzí. To ale v zimě neplatí. Pokud se rozhodnete vyrazit si v tomto počasí zaběhat, doběhněte svižným tempem až domů, aby vaše tělo pomalejší chůzí nevychladlo a vy jste si tak nezadělali na nemoc.

Pravidlo třetí: jste-li začátečník, nepřepískněte start

Byli jste až do dnešního dne nepolíbení fyzickou aktivitou? Dali jste si jako novoroční předsevzetí, že se začnete více hýbat? Pak opatrně! Odborníci se shodují na tom, že začínat se sportem právě v tomto chladném období není nejrozumnější. Pokud byste přepálili start a zaskočili tak své tělo náročnou aktivitou, mohli byste to šeredně odskákat a mohlo by vás to odradit od pokračování.