Jaká kosmetika je vhodná pro kojence?

Dětská kosmetika si zaslouží zvýšenou pozornost. Kůže každého člověka tvoří ochrannou bariéru. Aby skrze pokožku mohly do organismu pronikat výživné látky je více než nutné dohlížet nad správnou hydratací a chránit kyselé pH prostředí kožního povrchu.

Na naši kůži žije mnoho baktérií, jež produkují kyselinu mléčnou, která společně s vylučovanými látkami vytváří ochranný film, který známe pod názvem pH 5,5. Narušení této přirozené ochrany sebou přináší rizika. Z tohoto důvodu je nutné dětské kosmetice věnovat zvýšenou péči.

Jakou dětskou kosmetiku zvolit?

Pokožka kojenců včetně vlasového porostu nemá takovou odolnost, jako tomu je u dospělých jedinců. Správně zvolená kosmetika pro děti chrání jeho pokožku i vlásky. Nejlepší kosmetikou vhodnou pro malé děti je taková, která je bez konzervačních látek – tedy parabenů, stabilizátorů, změkčovadel, barviv a syntetických parfemací nehovoře o minerálních olejích vyráběných z ropy. Jak tedy poznat vhodnou dětskou kosmetiku?

Základním poznávacím znamením je, že má krátkou trvanlivost – maximálně jeden rok. V mnoha případech však pouze 3 měsíce. Na výrobu kosmetiky jsou použity látky z obnovitelných zdrojů – lanolin či včelí vosk, dále pak z ekologického zemědělství a netestované na zvířatech. K českým firmám, jež nabízí kosmetiku na olejovém základě, patří třeba Nobilis Tilja, Eone, Carl, Saloos. Z konopné kosmetiky je to Cannaderm řada Robátko či Ellinor. Mnoho maminek používá však pouze čistou vodu s přidáním například heřmánku. Na mazání pak třeba kvalitní olivový olej, kdy stačí přidat i pár kapek do vaničky.

Citlivá dětská pokožka

Dětská pokožka je náchylná daleko více k infekcím než pokožka dospělých, protože je až 5x tenčí. Potní i mazové žlázy nejsou stále úplně vyvinuty a soudržnost buněk pokožky je omezená. U novorozených dětí je nedostatečná termoregulace a kyselý plášť se vytváří až několik měsíců od narození. Kožní bariéra je tedy vysoce propustná a látky se vstřebávají až 2x rychleji, než u dospělých. Dojde-li k poškození kožního filmu, trvá jeho obnova dlouho. Pravidelná zátěž kůže, obzvlášť pak v oblasti plen, vyžaduje speciální péči a kvalitní dětskou kosmetiku. Vhodná mastička na zadeček a opruzeniny je například Rybilka, Bepanthen a Sudocream.