Jak uspořádat redukční jídelníček

Mnozí z těch, kdo se rozhodují hubnout, zkouší různé “osvědčené” diety. Když to pomohlo americkým celebritám, proč by to nefungovalo i jim, ne? Jenže většina diet vede k jo-jo efektu. Přirozeně, když se po nějaké době vrátíte k pro vás běžnému způsobu stravování a bohatě si dopřejete to, co jste během diety jíst nesměli, hmotnost vyletí raketově nahoru.

Jestliže se chcete zbavit kilogramů navždy, je nutné kompletně a natrvalo si změnit svůj jídelníček. Redukční jídelníček má svá pravidla, která je nutné dodržet, na druhu stranu nic konkrétně nezakazuje, jen doporučuje výrazné omezení spotřeby nevhodných potravin. Největším strašákem redukčního jídelníčku jsou sacharidy s vyšším GI (glykemický index), které rychle zvyšují hladinu cukru v krvi. Ty by měly být nahrazeny sacharidy s nižším GI a bílkovinami.

Redukční talíř

Při redukci váhy hraje zásadní roli poměr makroživin (bílkoviny/proteiny, tuky, sacharidy) a množství vlákniny ve stravě. Vláknina, bílkoviny a tuky umí snížit GI sacharidů a tím i vylučování cukru do krve, proto je nezbytné, aby se v dostatečné míře objevovaly i na talíři. Z hlediska hubnutí je samozřejmě lepší omezit příjem tuků a dopřávat si především bílkoviny a potraviny bohaté na vlákninu, tedy zeleninu a ovoce. Vzorový redukční talíř by měl podle některých výživových poradců obsahovat až 50% zeleniny, 25% bílkovin (maso, vejce, sýry, tvaroh atd.) a čtvrtinu talíře by měla tvořit příloha, jako jsou brambory, celozrnné těstoviny, rýže, bulgur a podobně. V odpoledním a večerním jídle se mohou sacharidy ještě víc omezit a nahradit proteiny.

Obecná doporučení pro redukci váhy

  • Váš nový jídelníček by měl být složený z těch druhů vhodných potravin, které máte rádi. Jestliže od malička něco nejíte, například brokolici, krevety, čočku, do svého redukčního jídelníčku je vůbec nezařazujte. I dietní jídlo vám musí chutnat.
  • Jestliže občas zhřešíte, netrestejte se. Naopak, klidně si v nějaké frekvenci zařaďte do jídelníčku den, kdy smíte sníst úplně všechno, na co máte chuť (samozřejmě v rozumném množství).
  • Pijte dostatek tekutin, v ideálním případě čistou vodu. Nejméně 2 litry vody denně je nezbytné minimum.