Všichni víme, že škytavka je otravná. Umí pěkně potrápit dospělé, ale když ji dostane miminko, všechny maminky zbystří. Je to vůbec normální, aby novorozenec škytal? A není to nebezpečné? Nejčastější ale bývá samozřejmě otázka, jak se zbavit škytavky u novorozence.
Škytavka u miminek nejčastěji souvisí s trávením, konkrétně s hltáním při jídle, kdy miminko během krmení spolykají i hodně vzduchu. Jejich malý žaludek se roztáhne a tlačí na bránici, Tím se škytavka vyvolá. Škytavku může ale miminko dostat i z jiného důvodu a tím je chlad. A zmínit se dá i leknutí, i když taková situace je spíš ojedinělá.
Škytavka z chladu
Tato škytavka se projeví například při přebalování, kdy je miminko svlečené. Některá novorozeňátka škytavku dostanou, když mají mokrou plenku a potřebují přebalit. V obou případech je řešení jasné: přebalte děťátko do suchého a dopřejte mu chvilku tepla v náruči. Škytavka pak velmi rychle odezní.
Škytavka při a nebo po jídle
Jestliže dojde ke škytavce z hltání, je rada jednoduchá: pokud je dítě kojené, pokračujte v kojení. Pravidelné dýchání v součinnosti s polykáním mléka škytavku často naprosto přirozeně přeruší. Samozřejmě musí po nakojení následovat říhnutí, aby spolykaný vzduch opět nezačal tlačit na bránici.
Jestli se dostaví škytavka až po jídle, vezměte miminko z postýlky a držte ho chvilku v náručí ve vzpřímené poloze. Může se stát, že se ozve ještě jedno říhnutí – dítě nejspíš tlačil vzduch v bříšku, čímž dráždil bránici.
Škytavku zastaví leknutí
Tuto radu jste jistě už slyšeli. Jak ale docílit toho, aby se miminko leklo a zatajilo na krátko dech? Kupodivu se toho dá docílit velmi jednoduchým způsobem – foukněte mu do obličeje. Kojenci reagují na fouknutí do tváře zadržením dechu, což vyvolá změnu rytmu dýchání a škytavka brzy ustane.
Podobně jako fouknutí do obličeje pomůže studená ruka položená na zátylek miminka. Způsobí stejné leknutí a úpravu rytmu dýchání.