Jak přežít advent bez hádek

Je až s podivem, kolik partnerských vztahů se dostane do fáze “před krachem” během příprav na svátky klidu a míru. Advent, období tichého rozjímání a očekávání narození Krista, je častěji dobou manželských hádek a konfliktů. A proč? Protože jsme celý měsíc ve stresu z toho, abychom všechno stihli a vánoce u nás byly zase dokonalé.

Co to zkusit jednou úplně jinak? Co takhle prožít advent v příjemné pohodě u televize se svařáčkem v ruce a místo společných nájezdů na obchodní centra se jít třeba projít do přírody? Vánoce a adventní čas je hlavně o zklidnění a společném prožívání, takže se prostě nestresujte zbytečně.

Chce to plán

V době, kdy vaše kolegyně začínají bláznit kolem pečení vánočního cukroví, si klidně sedněte a sepište si všechno, co potřebujete do vánoc zařídit opravdu nezbytně. To, že ještě pořád nemáte umytá okna, nemusíte nijak prožívat. Všichni, kdo vás během svátků navštíví, se budou dívat hlavně na vánoční stromeček a prostřený stůl. Špinavá okna ani nezaregistrují. Napište si tedy jen to, co musíte na vánoce opravdu mít: stromek, cukroví, dárky a podobně.

V druhém kroku si napište seznam cukroví, které letos vytvoříte. A taky si poznamenejte, co komu chcete koupit za dárek, protože s tímto seznamem půjdete nakupovat cíleně jen a jen to, co je na něm napsáno. S touhle přípravou bude advent o dost jednodušší.

Rozdělte se

Většinu úkolů ze seznamu nemusíte dělat společně, podělte se tedy o ně. Když každý zařídíte polovinu úkolů, zaberou vám přípravy polovinu času. Je jasné, že ženy asi nesvěří vánoční cukroví nebo výběr dárků tak úplně do rukou partnera, ale zařídit stromek, kapra a nákup brambor na salát dokáže cestou z práce. Když nebudete nutit manžela, aby s vámi absolvoval cestu do přeplněných obchodů s oděvy, kde nad každým kouskem dlouho váháte, a kde se váš muž strašně otravuje, třeba vám samou radostí umyje ta okna nebo alespoň vyluxuje.

Spojte se

Je opravdu nezbytné, aby váš muž asistoval při pečení cukroví? Není zábavnější pozvat si na víkend kamarádky a napéct si spolu, zatímco vaši partneři si zařídí jiný program, nejlépe i s dětmi. Za pouhé dva dny toho stihnete napéct dst na to, abyste měli co dát na vánoční stůl a nemuseli se tomu už víc věnovat. Druhá varianta je, že ten jeden víkend napečete společně s partnerem a s dětmi. Manžel rád pohlídá troubu a děti mohou promazávat cukroví a zdobit polevou. Společně napečené cukroví pak můžete hned večer u pohádky ochutnat.