Jak nepřibrat přes Vánoce

I špičkoví sportovci, kteří po celý rok dodržují přísný dietní plán, si o vánočních svátcích dovolí trochu hřešit. Vždyť co by to bylo za Vánoce, kdybychom nemohli ani ochutnat maminčiny vanilkové rohlíčky nebo si k večeři nedopřáli bramborový salát.

Jestliže se snažíte hubnout dlouhodobě, na Vánoce byste si měli dát reálný cíl, který bez výčitek dodržíte. Například, že sice během toho týdne nic nezhubnete, ale ani nepřiberete. K dodržení tohoto cíle vám pomůžou tři hlavní zásady.

Zkuste odlehčené alternativy

Ke každému typickému vánočnímu jídlu existuje odlehčená zdravější varianta. Přitom výsledek se od originálu chuťově neliší. Zkuste majonézu v salátu z co největší části nahradit bílým jogurtem, chlebíčky připravit z celozrnných baget, co nejvíce je obložit čerstvou zeleninou a tučné uzeniny nahradit pečenými masy. Místo jednohubek na plátcích rohlíku si na talíře nakrájejte sýry, zeleninu, různé masové nářezy, přidejte olivy a ořechy a máte pohoštění chutné a o dost zdravější.

Dokonce i vánoční cukroví si můžete zdravější: místo bílé mouky zkuste celozrnnou, místo rafinovaného cukru zkuste hnědý nebo ho úplně nahraďte přírodními sladidly. Místo máslových krémů lze použít pudinkový, tvarohový nebo želatinový a překvapí vás, jak dobré tyto krémy jsou.

Nepřejídejte se!

K tomuto pravidlu není třeba nic víc psát. Během svátků máme tendenci víc jíst. Často i ve chvíli, kdy vůbec nemáme hlad. Zkuste si nandat jídlo na menší talíře, raději jen ochutnávat, než si nabrat celou porci a nenechávat lákadla na stole. I když jsme zvyklí mít o vánočních svátcích stále připravené nějaké drobné pohoštění, vy tento zvyk opusťte, protože příležitost láká k hříchu.

Chce to pohyb

vysedávání u pohádek prokládejte pohybem. Jděte na procházku se psem, vyjeďte si na nejbližší sjezdovku, dopřejte si hodinku ve fitku, v bazénu nebo třeba na trampolíně. Jestli máte naplánované návštěvy příbuzných a známých v okolí, nechte auto v garáži a vydejte se k nim pěšky.