Jak naučit dítě na nočník

Chcete své dítě naučit na nočník, ale stále vám v hlavě koluje celá řada otázek typu: „kdy je ten správný čas začít?“ nebo „je moje dítko už připravené na takovou změnu?“ či „jak se k tomuto úkolu postavit?“ a vy na ně jen marně hledáte odpověď? Pak si přečtěte náš dnešní článek, do kterého jsme pro vás ukryli hned několik tipů, díky kterým naučíte chodit vaši ratolest na nočník s klidem a bez zbytečného stresování sebe i dítěte.

Kdy je ten správný čas?

Ještě než se pustíte do učení, dobře zvažte, zda vaše dítko již dospělo do věku, kdy tento zásadní krok dokáže ustát. Pamatujte, že každé dítě je individuální osobnost, ke které je potřeba přistupovat s citem i trpělivostí. Ve většině případů umí snad všechny děti chodit na nočník v průběhu druhého roku svého života, kdy platí, že některá dítka se této činnosti naučí dříve, jiná zase později.

Praktické tipy, jak naučit dítě na nočník

Jste-li přesvědčeni, že právě teď nastal ten vhodný čas, pak se nechte inspirovat našimi tipy. Ty vám pomohou naučit dítě na nočník a poradí vám, jak se tohoto úkolu v roli rodiče zhostit co možná nejlépe.

Tip první: seznámení

V první řadě je na místě dítě s nočníkem seznámit. Uvědomte si, že doposud bylo zvyklé pouze na plínku a nočník je tak pro něho úplně neznámá věc. Pečlivě dítku vysvětlete, k čemu se nočník používá a ukažte mu, jak se na něho sedá. Může se stát, že se vaše dítko rozpláče nebo z nočníku uteče – v takovém případě se na něho nezlobte a zkuste to později.

Tip druhý: neustálý kontakt

Dbejte na to, aby dítě mělo nočník neustále na očích. Rovněž je důležité nabízet mu jej pravidelně – například po každém jídle, po probuzení, před odchodem ven a podobně. Pokud se dítěti podaří vykonat potřebu do nočníku, nešetřete pochvalou. Děti milují, když jsou chváleny a nutí je to snažit se.

Tip třetí: jasná pravidla

Jestliže chcete naučit dítě na nočník, pak mu již od samého začátku dejte jasně najevo, k čemu nočník slouží a že není určený ke hraní. Mnoho dětí si pak na nočník chodí pohrát s autíčky či panenkami a to jen proto, že jim rodiče během vykonávání potřeby oblíbené hračky podají. Dítě musí vědět, že na nočníku se pouze čůrá nebo kaká a že místo na hraní je někde jinde.

Tip čtvrtý: netrestejte

Učený z nebe nespadl a i vy jste se na nočník museli učit chodit. Je tedy více než pravděpodobné, že se vašemu dítku stane nějaká ta nehoda. V takovém případě jej rozhodně netrestejte ani na něho nekřičte. Klidně mu vysvětlete, že tohle se nesmí a případný nepořádek společně ukliďte.