Jak na opary

Pokud se vám objevil na rtu opar a máte pro ruce léčivé produkty, rychle je použijte. Masti a náplasti na opary jsou totiž nejúčinnější v počátečním stadiu nemoci.

První hodiny se opar projevuje pouze tlakem v místě postižení nebo svěděním. V tuto chvíli pomůže i obyčejná kostka ledu, jíž budete místo vzniku oparu chladit. Ledování oparu funguje i ve fázi, kdy už se opar objevil, mírní totiž bolest a zkracuje dobu hojení.

Jestli jste tuto fázi propásla a opar vypukl naplno, nebojte se, i tak pro vás máme pár tipů, jak léčebný proces, který jinak trvá přibližně týden, urychlit.

Potraviny, které vám mohou pomoci léčit opar

Hojení urychlí, když budete opar potírat odličovacím tamponem, na který nanesete mléko. Stejný účinek má i alkohol, jedlá soda či kypřící prášek smíchaný s trochou vody. Další možností je potírat místo nakrojeným stroužkem česneku, kouskem cibule nebo celeru. Stačí zlehka nanést na postižené místo a co nejméně se při tom oparu dotýkat.  

Všechny tyto potraviny fungují jako desinfekce a přírodní antibiotikum. Pomáhá také nanést vrstvu medu, i ten má dobréléčivé účinky. Jestliže už jsou puchýřky vytvořené, můžete místa vysušovat pomocí tea tree oleje. Úžasné hojivé účinky má i olej ze žraločích jater, navíc celkově posiluje organismus.

Prevence snižuje výskyt oparů

Pokud často trpíte na opary, je dobré zamyslet se nad vhodnými doplňky stravy, které vám zlepší imunitu. Pomáhá především vitamin C, ten je významným antioxidantem. Měli byste si doplnit vitamíny skupiny B, především B12, ale nijak neublíží, když nasadíte B – komplex. A nezapomeňte nas stopové prvky, hlavně zinek. Při často se opakujících oparech je lepší raději navštívit lékaře, aby vám předepsal účinná antivirotika.

Tip: Vzniku oparů zabraňuje hlíva ústřičná, mořské řasy, ryby, pivovarské kvasnice, česnek, ovoce a zelenina, zelený čaj, třezalka a ženšen.