Jak být dobrou matkou

Každá žena má v životě mnoho rolí: bývá kamarádka, kolegyně, dcera, někdy i sestra či teta, manželka, ale téměř pro každou ženu je nejdůležitější rolí máma. Každá máma se snaží být pro své děti tou nejlepší matkou. Ale jak na to? Existuje nějaký zaručený návod, který by nám pomohl být dobrou mámou? Přináším několik rad, jak se o to můžete alespoň pokusit.

Nic nemusí být perfektní

Honíte se neustále za dokonale uklizeným bytem pro případ, že by přišla nečekaná návštěva? Uklízíte neustále z důvodu, že se to tak nějak od vás očekává? Kolikrát děti odbydete, protože zrovna uklízíte a nemáte na hraní čas. Jak moc by jim udělalo radost, když byste odložila na chvilku prachovku a šla si zahrát pexeso. Zkrátka, je dobré si uvědomit, že vaše domácnost nemusí být vždy perfektně uklizená a kousek času věnovat raději společným hrám.

Naslouchat

Někdy se stává, že je pro děti těžké vyjádřit, co vlastně cítí a co by chtěly. Je velmi důležité se naučit “číst mezi řádky”.  Často se stává, že když zrovna něco děláte, nevnímáte, že na vás vaše dítě právě mluví. Je pro ně důležité, abyste třeba i při vaření dokázala dát najevo, byť jen gestem, že ho posloucháte. Jen pozor na nevyžádané rady.

Jít příkladem

Velmi často jsou děti odrazem svých rodičů i v chování. Proto zkuste svým dětem nelhat, i v případě, že jde o nepříjemné věci. Od malička jim ukažte, že jim důvěřujte. Pro vás to možná jsou maličkosti: sám si odnést talíř ze stolu, otevřít si jogurt, ale pro ně jsou to věci obrovské. Stane se, že jogurt skončí na jejich oblečení a talíř na zemi, díky vám se ale nebudou bát to zkusit znova, když to nevyšlo napoprvé a to je důležité – nevzdávat se.

Nejste kamarádka, ale máma

Je důležité je respektovat, naslouchat jim, ale nesmíte zapomínat na to, že pro ně musíte být stále autorita. Kamarády na různé “hlouposti” a podporování v nich si vždycky najde, tak se nesnažte je v této roli suplovat. Mohlo by se vám to vymstít.

Rada na závěr: Pokud si dítě zaslouží trest, nezůstávejte jen u vyhrožování, ale dotáhněte to do konce. Tak si respekt získáte zase vy a jemu dáte bezpečí mantinelů, hranice, za něž nesmí.