Dehydrovaná pokožka – kdy vzniká a co jí pomůže

Řada žen se domnívá, že suchá a dehydrovaná pleť je totéž. Ale není to tak, přestože příznaky bývají dost podobné. Zatímco ale u suché pleti jde o sníženou tvorbu kožního mazu a pravděpodobně máte tento typ pleti už od narození, dehydrovaná pleť trpí nedostatkem vody.

Pokud tedy na jindy normální pleti objevíte šupinky, pleť je mdlá a drsná, jedná se o dehydrataci kůže. Pokožka může být citlivá, svědit, mohou se objevit i jemné vrásky. Pleť má problém s udržením vlhkosti a příčin může být několik.

Jak dochází k dehydrataci pleti

Dehydrovaná pleť se může objevit v důsledku dvou zásadních chyb – nedodržováním pitného režimu a používáním agresivních čistících prostředků, hlavně těch na bázi alkoholu. Pokud chcete zjistit, jestli máte opravdu dehydrovanou pleť, zkuste si ji večer odlíčit a pak už nenanášejte žádné přípravky. Jestli máte ráno pocit pnutí, objeví se šupinky nebo nové vrásky, má vaše pleť nedostatek vláhy.

Jak pomoci dehyrdované pleti

Dehydrovaná pleť potřebuje vláhu a to nejen navenek, ale i uvnitř. Takže úplně první rada, jak zlepšit hydrataci pleti, je dodržovat pitný režim – nejméně 2 litry vody denně. Přitom do tohoto množství nepočítejte kávu a už vůbec ne alkohol, ty organismus odvodňují. 

Pokud jde o dodání hydratace pomocí kosmetických přípravků, nejlépe účinkují pleťová éra a krémy s kyselinou hyaluronovou, s přídavkem aloe vera, řas nebo s glycerinem. Velmi dobré jsou olejové prostředky, ty ale sami o sobě vláhu nedodají, jen ji dokážou v pokožce “uzamknout”, aby se nevysušovala.

Tipy pro dehydrovanou pleť

Na hydrataci pleti se negativně podepisuje například stres, každodenní sprchování, horké koupele nebo třeba i koupání v chlorované vodě. V létě je to navíc suché teplé počasí a opalování na slunci. Tyto vlivy byste měli co nejvíce eliminovat.

Aby byla pleť dostatečně hydratovaná, zkuste intenzivní péči, například hydratační masku. Pečující prostředky by se měly nanášet co nejdříve po umytí, aby se zbytečně nevypařovala vláha. Na mytí pleti nepoužívejte běžná mýdla, lepší jsou mycí gely a emulze na olejové bázi.