Cukrovka – jaké jsou příčiny a příznaky

Úplavice cukrová (latinsky Diabetes mellitus), nemoc známá také pod názvem cukrovka, je nevyléčitelná choroba. Dá se s ní ale žít plnohodnotný život, pokud dodržujeme správné zásady. Cukrovka se projevuje poruchou metabolismu sacharidů, neboli zvýšenou hladinou cukru v krvi (hyperglykémie).

Typy a příčiny cukrovky

Cukrovku rozdělujeme do dvou skupin, a to na cukrovku I. typu a cukrovku II. typu.

Cukrovka I. typu se objevuje v raném dětství či v období dospívání, v některých případech je zachycen výskyt i v pozdějším věku. Hlavním znakem cukrovky I. typu je absolutní nedostatek inzulinu v těle. Slinivka břišní nedokáže vylučovat inzulin mezi jídly, který reguluje cukr v krvi.

Cukrovka II. typu většinou vzniká až v dospělém věku, příčinou tohoto typu cukrovky je špatný životní styl a s ním spojená obezita. V tomto případě slinivka inzulin vylučuje, ale tělo je vůči inzulinu rezistentní. Tento typ cukrovky je dědičný, pokud oba rodiče mají cukrovku II. typu, pravděpodobnost, že dítě v dospělosti bude mít cukrovku je až 75 %.

Existuje ještě jedna varianta cukrovky, ta je ale přechodná. Těhotenská cukrovka se projevuje během těhotenství a po porodu mizí. Můžeme ji vnímat jako varování, že žena je náchylná v budoucnosti na diabetes II. typu.

Příznaky cukrovky

Mezi nejčastější příznaky cukrovky řadíme tyto symptomy:

  • žízeň a s tím spojené časté močení
  • únava
  • špatná zraková ostrost
  • zhoršená citlivost kůže
  • nechutenství a váhový úbytek
  • zápach z úst

Léčba cukrovky

Cukrovku vám prvotně diagnostikuje praktický lékař, a často jen díky náhodě. Většinou pacienta léčí sám, pokud pacient nemá komplikovanou léčbu.

Nejdůležitějším faktorem pro léčbu cukrovky je dietní režim. Diabetik by se měl stravovat racionálně, především nekonzumovat příliš sladké potraviny, potraviny s vyšším obsahem sacharidů. Měl by se také vyhýbat konzumaci alkoholu. Podle množství cukru v krvi pak diabetik bere buď léky, nebo si musí píchat inzulin.