Co dělat a nedělat, když máte úpal?

V horkých letních dnech není úpal způsobený přehřátím organismu nevídaným jevem. Ačkoli nás vysoké teploty šplhající ke třicítkám nutí trávit co možná nejvíce času venku na čerstvém vzduchu a nejlépe u vody, nadměrný pobyt na přímém slunečním záření není to nejlepší, co pro své tělo můžete udělat. Možná vám přes den nic nebude a vy si budete užívat spalující sluneční paprsky, jenže večer se dostaví nepříjemné motání hlavy, žaludek se vám začne obracet a na teploměru vyskočí vysoká čísla. Jak se zachovat, když máte úpal? Na to se společně podíváme v dnešním článku!

Mám úpal! Co teď?!

V první řadě si vysvětlíme, co to úpal vlastně je, neboť si jej drtivá většina lidí mylně plete s úžehem. Úpal představuje reakci těla na přehřátí, kdy tělo nestíhá regulovat nadměrnou tvorbu tepla. Zásadní rozdíl mezi úpalem a úžehem tedy spočívá v tom, že pro získání úpalu ani nemusíte být na přímím sluníčku – stačí, když budete delší dobu cestovat v přehřátém autě, autobusu, nebo se budete vyskytovat někde, kde bude moc těsno, dusno nebo i vlhko.

Příznaky úpalu

Na příznaky úpalu si počkáte klidně i několik hodin, nejčastěji vás přepadnou s úderem večerních hodin. O to je úpal zákeřnější, neboť přes den na sobě nepociťujete nic zvláštního, kdežto večer se vám udělá zle. Mezi příznaky úpalu patří:

  • teplota
  • pokožka horká na dotek
  • zrychlený dech a puls
  • bolesti hlavy
  • závratě
  • zvracení

Co dělat v případě úpalu?

Pociťujete na sobě příznaky úpalu? Pak pro vás máme několik rad pro první pomoc, které vám určitě pomohou. V první řadě se schovejte do stínu, nacházíte-li se na sluníčku, které by váš stav mohlo ještě zhoršit. Na škodu nebude, ukryjete se do chladní místnosti, která bude dobře vyvětraná – čerstvý vzduch vám pomůže proti závratím. Na tělo si můžete přikládat vlažné obklady v pravidelných intervalech.

Co nedělat v případě úpalu?

V případě úpalu vám nedoporučujeme pít studené tekutiny, i když se to logicky nabízí – když je vaše tělo přehřáté, většinu lidí napadne napít se studeného nápoje. A to je chyba! Nárazový teplotní šok by pro vaše tělo nebyl tím nejlepším. Rovněž vám radíme nepodceňovat příznaky úpalu. Budou-li přetrvávat delší čas nebo by se zhoršovaly, pak je na místě navštívit lékaře!08