Celerová šťáva a její účinky

Celer není v našich krajích úplně tou nejoblíbenější zeleninou, na druhou stranu si jen těžko můžeme bez něj představit skvělou svíčkovou, mnoho druhů polévek nebo sváteční bramborový salát. Co se ale stane, když si z celeru (bulvového i řapíkatého) připravíte šťávu?

Tato podceňovaná zelenina je velmi bohatá na vitamíny a stopové prvky. Mluvíme o vitamínech A, B, C, E a K a minerálech jako jsou draslík, hořčík, železo, zinek a jód. Zároveň je celer bohatý na beta – karoten a polyfenoly (fytosteroly a flavonoidy), které jsou významnými antioxidanty. Jestliže si tedy z celeru připravíme šťávu, nebo ho přidáme do směsi, uź níž si připravíme smoothie, dodáme svému organismu skutečnou vitamínovou bombu.

Účinky šťávy z celeru

Antioxidační schopnost celeru pomáhá zbavovat organismus toxických látek a přispívá tak k vyváženému prostředí. Jestli chcete detoxikovat organismus a nastartovat metabolismus, zkuste pít celerovou šťávu po dobu 10 dnů.

Celer má také významné dezinfekční účinky, což oceníte při chronických zánětech a onemocnění horních cest dýchacích. Celerové silice pomáhají dezinfikovat sliznice plné bakterií a urychlují rozpouštění hlenu. 

Snižuje vysoký krevní tlak i hladinu cholesterolu

Zdraví prospěšných účinků celeru je mnohem víc. Při pravidelné konzumaci celerové šťávy alespoň po dobu tří týdnů určitě překvapíte svého lékaře zlepšením stavu vašich cév. Celer vám je pomůže roztáhnout a navíc bude postupně rozpouštět v nich usazený tuk. Dokáže také uvolnit svalstvo kolem tepen, takže se váš krevní oběh zlepší a krevní tlak.

Zmínit musíme také jeho antidepresivní účinky a pomáhá i s nespavostí. Jestliže máte problémy s usínáním, zkuste vypít sklenici celerové šťávy asi hodinku před spaním. Celer dokáže pozitivně vyladit a zklidnit rozpoložení a s usnutím vám také pomůže. A výčet účinků celeru by nebyl úplný, kdybychom nezmínili jeho afrodiziakální účinky. Blahodárný přínos pro mužskou pohlavní dostatečnost byl známý už ve starém Egyptě.