Bolest břicha – co ji může způsobovat a jak ji řešit

Bolest břicha může mít řadu příčin, od špatného jídla po závažné zdravotní problémy. Běžné zažívací potíže, nadýmání či podrážděný žlučník dokážeme poměrně snadno vyřešit domácími prostředky, jsou ale situace, kdy je nutné kontaktovat lékaře.

Zjistit příčinu bolesti břicha můžeme podle typu bolesti a místa, kde na břiše se bolest projevuje. Například ostrá bolest v podbřišku bude pravděpodobně způsobená zánětem močových cest. Bolest v oblasti pupku může vyvolat kýla. Vpravo pod žebry se bolestivě ozývá žlučník.

Druhy bolesti břicha

Při vyšetření břicha se lékař často ptá na to, jak přesně vás břicho bolí. Poměrně často to bývají křeče, které jsou způsobené nadýmáním. Ty se pojí i s pocitem plnosti. Důvodem plynatosti bývá typická strava, například luštěniny nebo některé druhy zeleniny. Obvykle během krátkého času odezní, jestliže se ale plynatost objevuje pravidelně a bez zřejmého důvodu, je nutné navštívit lékaře. Kromě křečí se dá bolest břicha identifikovat jako píchání, bodání (ostrá bolest) či nepříjemný tlak (tupá bolest). 

Místo, kde se bolest břicha projevuje

Podle způsobu bolesti a místa, kde se projevuje, se dá určit i příčina. Zatímco pravá strana obvykle signalizuje problém se žlučníkem, příčinou bolesti vlevo pod žebry může být slinivka, vřed na dvanácterníku, žaludeční vřed, případně potíže se slezinou. Náhlá intenzivní bolest v levé části břicha je vždy důvodem návštěvy lékaře.

Bolesti břicha pod pupkem se obvykle týkají střev. Za bolest uprostřed pod žebry většinou může podrážděný žaludek. Projevuje se často pálením jícnu nebo refluxem žaludečních šťáv. Přesto může mít bolest v těchto místech i jinou příčinu, například střevní chřipku, zánět pobřišnice nebo dokonce infarkt.

Jak léčit bolest břicha

Běžnou bolest břicha způsobenou zažíváním dokážeme zmírnit bylinnými čaji (máta, anýz, fenykl, heřmánek), teplými nebo studenými obklady, změnou jídelníčku (šetřící dieta) a přírodními prostředky nebo léky na nadýmání, průjem či zácpu – podle průvodních jevů. Přetrvávající nebo zhoršující bolest rozhodně konzultujte s lékařem.