Artróza – příznaky a léčba

Artróza je vleklé a opravdu bolestivé degenerativní onemocnění kloubů, které postihuje především klouby dolních končetin. Nejčastěji jsou artrózou postihováni lidé s nadváhou nad 50 let, ale i mezi dvacetiletými i třicetiletými se najdou výjimky. Navíc artróza může probíhat delší dobu bez příznaků.

Artróza se projevuje bolestí při chůzi z kopce, výpotkem v koleni, horkostí a otokem. Koxartróza (artróza kyčelního kloubu) začíná bolestí v kolenou, která přechází až v omezení hybnosti kyčelního kloubu. Dalšími formou může být artróza hlezenního kloubu, artróza kloubů zápěstí a drobných kloubů prstů ruky, artróza meziobratlových kloubů páteře. Velmi často se artróza projevuje právě na více kloubech najednou.

Příčiny artrózy

Nejčastěji se artróza objevuje v důsledku opotřebení kloubu věkem, či u lidí, kteří klouby nadměrně zatěžují, čímž se deformuje jejich správné postavení. Další příčinou nemoci bývá špatně léčení zánět nebo úraz kloubu. Méně časté jsou příčiny poruchy v molekulární látkové přeměně vazivového aparátu kloubů.

Prvotním příznakem nemoci obvykle bývá bolest při začátku pohybu a při zátěži velkých kloubů. Dalšími projevy jsou omezená hybnost kloubů a následné ztuhnutí kloubů. Velmi nepříjemným příznakem je praskání v kloubech (krepitace). Jestliže některý z příznaků zaznamenáte, chtělo by to rentgen.

Léčba artrózy

Léčení závisí na stupni onemocnění a na lokalizaci postiženého kloubu. Obvykle není možné ani tak  léčit příčinu nemoci, spíš jde o to zastavit nebo zpomalit její průběh. Zvláště na nosných kloubech dolních končetin. Jistou úlevu přináší redukce hmotnosti a omezení jejich přetěžování, zároveň je užitečný pravidelný pohyb, který prodlužuje hybnost kloubů. Dobrá je jízda na kole, plavání, cvičení jógy nebo kratší procházky.

Vedle toho se podávají  protizánětlivé léky, pomáhá fyzikální terapie, různé formy elektroléčby a magnetoterapie, případně aplikace chladivých gelových zábalů. Další možností jsou chondroprotektiva, tedy léky chránící chrupavky, lépe řečeno zpomalující jejich degenerativní změny.