6 tipů, jak vycházet s tchýní

Vzala jste si báječného muže, ale čím úžasnější je on, o to horší je jeho matka. Jestli patříte mezi těch pár šťastných, kterým los nadělil tchýni hodnou, co se předem ohlašuje, než přijde, nehrabe vám ve skříních a neuděluje nevyžádané rady, pak asi nepochopíte, o čem tento článek je. Ostatní snad najdou inspiraci, jak se při jednání s drahou tchýní nezbláznit.

Některé matky se nedokážou tak lehce vzdát svých synů jen proto, že si přijde nějaká taková a odvede si ho. A tak se jí tu troufalost snaží všelijak osladit, aby si ta mladá nemyslela, že vyhrála. Co s tím?

Nestěžujte si manželovi

Tohle asi neslyšíte ráda, ale nikdy nenechte svého muže, aby musel volit mezi vámi a jeho matkou. Samozřejmě, že se jí bude zastávat, zná jí úplně jinak než vy, pro něj ještě donedávna byla jedinou ženou jeho života. Své neshody s tchýní si raději vždycky řešte sama, jen v nouzi nejvyšší požádejte svého muže o pomoc.

Stanovte si hranice

Ony to asi myslí dobře, ale tchýně mají tendenci nakukovat pod pokličku a přejíždět prstem po poličce. Nenechte se vyprovokovat ke konfliktu, mlčky přejděte, co je pro vás únosné, ale jestli začne otvírat skříně, zasáhněte. Připomeňte jí, že toto je vaše domácnost a vy taky nenarušujete její soukromí.

Buďte asertivní

Klidně s díky odmítněte, když vám tchýně začne organizovat život, ať už je to jen banalita. Jestli si stále nárokuje většinu volného času svého syna na úkor jeho rodiny, tedy vás a dětí, zkuste jí vysvětlit, že není možné, aby váš manžel přiběhl na každé její písknutí. Jděte na kompromis a vyhraďte jí jeden, dva dny v týdnu, kdy za ní přijedete, ale ostatní si uhajte pro vás.

Ptejte se, to ji odzbrojí

Je vaše tchýně mistrem v udělování rad, o které nikdo nestojí? Překvapte ji, než začne radit, zeptejte se na něco sama. Dřív, než začne kritizovat vaši výchovu, zaměstnejte jí otázkou na její názor například na osazení truhlíků. Určitě vydržíte odpoledne plné informací o nejlepších muškátech, ovšem vyhnete se hádce o nezvedených dětech.

Důvěřujte jí, pokud jde o vaše děti

Požádejte ji o pohlídání vnoučat a nezapomeňte se při poděkování zmínit o tom, jak jste ráda, že vám pomáhá. Hlavně jí děti nepředávejte se seznamem pokynů, jak s nimi zacházet. Uvědomte si, že to ona vychovala muže, kterého milujete, se svými vnoučaty si jistě taky poradí.

Připomeňte jí občas, jak je důležitá

Pochvalte její bábovku nebo koprovou omáčku, jásejte nad pletenými ponožkami, které pro vás po večerech tvoří, dávejte jí pocit, že je pro vaši rodinu důležitá a že si ceníte jejích schopností. Ono je totiž dost dobře možné, že vás nechce neustále vytáčet, jen si k vám nějak neumí najít cestu. Tak jí zkuste jít naproti.