6 benefitů horké koupele

Sprcha nebo vana? Možná je v každodenním shonu sprchování rychlejší, čas od času ovšem vana plná bublinek nebo koupelové soli je přesně to, co naše tělo i naše duše potřebují.

Pokud vám to váš zdravotní stav dovoluje, tedy jestli netrpíte vysokým krevním tlakem, dopřejte si občas horkou koupel. Budete překvapeni, co všechno taková lázeň dokáže.

1. Pomůže vám hubnout

Koupel v horké vodě pomáhá spalovat tuky. Ty se totiž nejlépe rozpouští při teplotě nad 42° C, takže když se řádně nahřejete, tuky půjdou pryč. Při hodinové lázni spálíte až 140 kcal.

2. Upravuje se hladina krevního cukru

Horká koupel pomáhá diabetikům, pokud současně netrpí vysokým krevním tlakem. Zlepšuje se jim totiž bilance krevního cukru a reakce tkání na inzulín.

3. Příjemné uvolnění

To je asi nejčastější důvod, proč si po náročném dni rádi dopřejeme horkou koupel. Horká voda nám rozšiřuje cévy a uvolňuje svaly, takže mají lepší schopnost regenerace.

4. Pomáhá na klouby

Jestliže vás občas bolí klouby nebo třeba trpíte některým ze zánětlivých kloubních onemocnění, je mokré teplo pro jejich zklidnění velmi účinné. Horká koupel vás dokonale prohřeje a to právě bolavé klouby potřebují. Když se ak zachumláte do deky a dopřejete si ještě chvilku odpočinek “na suchu”, klouby vám budou vděčné.

5. Koupel pro krásu

V horké vodě se nám také rozšiřují póry, takže se pleť lépe čistí a vstřebává se do ní snadněji ošetřující a výživná kosmetika. Také peeling je mnohem účinnější po teplé koupeli.

6. Koupel pro zklidnění

Uvolnit nejen svaly,ale i mysl pomůže horká koupel s bylinnými přísadami. Můžete si přisypat aromatizované minerální soli, nakapat éterické oleje nebo opravdu vhodit hrst sušených bylinek, efekt je stejný. Mysl uklidňuje například levandule. Samotné soli jsou v lázni dost přínosné, protože pomáhají detoxikovat pokožku.