5 tipů, jak na zdravý životní styl

Možná i vy patříte k té skupině lidí, co si uvědomuje, že musí žít zdravěji, ale ve skutečnosti vlastně jen znovu začíná a po nějaké době to někde uvízne a vy se vracíte do starých kolejí. Možná je to tím, že jste si zatím ještě neujasnili ani způsob ani důvod, proč byste na svém životním stylu měli něco změnit. Na tom ale každá trvalá změna stojí.

1. Motivace

Jestliže si najdete důvod, proč na svém stylu něco změnit, přijde v závěsu za motivací i rozhodnutí a snadno najdete i způsoby, jak svůj život “ozdravíte”. Žádná změna není trvalá, pokud si sami neuděláte jasno v tom, proč to chcete udělat. A na rovinu, tady nestačí jen to, že byste měli, protože to chce partner, rodič nebo doktor.

2. Jídlo, které chutná…

Pro řadu z nás zdravý znamená ne příliš chutný, takže si cestu ke zdravým potravinám komplikujeme počáteční nechutí z neznalosti. Jíst zdravě hlavně neznamená držet nějaké diety, po kterých se obvykle vrátíte k původnímu normálu. To je špatně – zdravý jídelníček by vás měl provázet už napořád. Proto to si ho musíte sestavit sami podle vlastních potřeb a chutí, aby vás jídlo vybavilo energií na celý den a zároveň vám chutnalo.

3. …čerstvé…

První, co byste měli ve své stravě změnit, je eliminace průmyslově zpracovaných potravin, tedy hotová jídla, konzervy, polotovary, uzeniny a podobně. NAopak byste si měli do života vrátit čerstvou zeleninu a ovoce, případně mléčné výrobky: jogurty s živou probiotickou kulturou a čerstvé přírodní sýry (tvaroh).

4. …. a alternativní

Tučná jídla nahraďte méně tučnou variantou, místo bílého cukru používejte med či jiná přírodní sladidla, místo smažení grilujte. Vždycky si můžete uvařit své oblíbené jídlo v odlehčené variantě, takže se ho nemusíte vzdát úplně.

5. Pohyb, co vás baví

Pohyb je pro člověka naprosto nezbytnou přirozeností. To neznamená, že si hned musíte obstarat permanentku do fitka. Zvlášť, když nejste žádní sportovci. Možná vám chvilku potrvá, než si najdete ten správný pohyb pro vás, který vás bude bavit, takže se do něj nebudete nutit. Pro inspiraci – může to být svižná procházka v přírodě, rekreační plavání v bazénu, tanec na diskotéce, nebo například aktivní zahradničení.