5 tipů jak bojovat s nadměrným pocením a zápachem

Pokud se nám v podpaží tvoří nevzhledné mokré koláče, které kromě toho, že nepůsobí zrovna přitažlivě, navíc ještě nepříjemně zapáchají, lámeme si hlavu nad otázkou, jak bojovat s nadměrným pocením. Co si budeme nalhávat – potíme se všichni, někdo méně, někdo více. Pocení patří k naprosto normálním, ba navíc potřebným, fyziologickým procesům naše těla – díky pocení tělo reguluje teplotu a nepřehřívá se. Jenže někdy už je to moc. Co s tím?!

Jak bojovat s nadměrným pocením?

Věděli jste, že každý z nás během dne vypotí až 500 ml vody a to pouze v klidu? Pokud k tomu přidáme náročnější fyzickou aktivitu, sport, cvičení či cokoli jiného, zvýší se tohle číslo i několikanásobně. Pokud je pocení v normě, nemusí nám ani tak překážet. Jiné je to ale v případě, kdy nám nadměrné pocení komplikuje život, dostává nás do trapných situací a nutí nás se sami za sebe stydět. Ptáte se, jak bojovat s nadměrným pocením? Máme pro vás 5 tipů, tak je vyzkoušejte!

Tip první: sprcha hned po ránu

Dejte si ráno budík o čtvrt hodinky dříve a před odchodem z domu se vysprchujte. Doporučujeme nastavit si vlažnější vodu, která vás po ránu nejen příjemně probere, ale zároveň vás osvěží a zpomalí tak proces pocení.

Tip druhý: dejte si pozor na to, co jíte

Věděli jste, že i skladba vašeho jídelníčku může mít na nadměrné pocení vliv? Například česnek, kari, cibule nebo kmín se dostávají do kůže a ovlivňují výsledný pach potu, který je z vás poté cítit.

Tip třetí: pečujte o sebe

Pokud přemýšlíte, jak bojovat proti nadměrnému pocení, zkuste se v těchto místech holit. Pravidelná péče o podpaží a odstranění chloupků může hodně pomoci.

Tip čtvrtý: noste bavlněné oblečení

Máte-li problém s nadměrným pocení, dejte si pozor na to, co nosíte. Možná si oblékáte věci z nekvalitního materiálu, který vám nesedí a prostřednictvím kterého vaše kůže nemůže dostatečně dýchat. Radíme vsadit na bavlněné oblečení, které si během dne můžete několikrát převléknout – a to i tehdy, kdy bude čisté.

Tip pátý: používejte spreje

Antiperspiranty nebo deodoranty slouží nejen proti pocení, ale zároveň je jejich úkolem snížit intenzitu zápachu potu. Mějte proto jednu variantu neustále po ruce a několikrát denně aplikujte.