3 věci o porodu, které by měla znát každá prvorodička

Ještě před termínem si většina budoucích maminek o porodu načítá spoustu informací. Hledají na internetu, spoléhají se na příručky u lékaře, ptají se zkušenějších maminek v okolí. Zvláště pokud se jedná o vaše úplně první těhotenství, není se čemu divit, že chcete o porodu něco vědět. Vždyť přeci nemáte tušení, co čeho jdete, nikdy jste to nezažili a je to něco nového, na co se chcete pokud možno co nejlépe připravit.

Co byste měli vědět o porodu?

Samozřejmě existuje nespočet informací týkajících se porodu. Některé byste znát měli, jiné stačí znát jen okrajově a jiné jsou zbytečné. My se dnes zaměříme na 3 informace, které byste o porodu měli vědět, především pak tedy, pokud jste prvorodičky, které porod čeká úplně poprvé v životě.

  • Každý porod je jinak dlouhý

    Možná jste se někde dočetli, že porod bude trvat přesně tolik a tolik hodin. A víte co? Je to hloupost! Nikdo vám nikdy neřekne, dokonce ani školený personál nebo zkušené porodní asistentky, které již zažily stovky porodů, jak zrovna ten váš bude trvat dlouho. Orientační jsou pouze hodiny, které udávají statistiky, ale ani na ty se na 100 % spoléhat nemůžete. Tělo každé ženy je jiné, každý porod je jiný a i když se dočtete, že bude trvat třeba 15 hodin, nikdy nebudete mít jistotu, že s úderem 15.hodiny bude miminko na světě.

  • Každý porod bolí

    Četli jste někde příběh maminky, která s nadšením prohlašovala, že jí porod vůbec nebolel? Rozhodně jí nebudeme označovat za lhářku, ale věřte, že každý porod bolí. To, jak bolest budete vnímat, hodně záleží na tom, jak vysoký máte práh bolesti. V případě maminek, které tvrdí, že je porod nebolel, šlo asi o hodně vysoký práh bolesti, kdy se bolest vnímá daleko méně, nežli v případě, kdy má člověk nízký práh bolesti. Takže to záleží jen na vás, z fyziologického hlediska je ale logické, že bolet to bude, vždyť je to pro tělo obrovská změna a zátěž.

  • Každý porod je zátěž pro tělo

    Teď se možná budeme trochu opakovat, ale každý porod, ať už trvá deset hodin, nebo třeba dvanáct, ať už probíhá přirozeně nebo je vyvolávaný, ať už je to císařský řez nebo ne, tak či onak je pro tělo velkou zátěží. Stejně jako těhotenství, tak i jeho závěr dá vašemu tělu pořádně zabrat. A tělo se bude po porodu ještě dlouhou dobu léčit, takže je potřeba, abyste to věděli a nežili v přesvědčení, že jakmile bude miminko venku, máte to všechno za sebou a budete se už jen blaženě usmívat.