10 cviků na bolavá záda

Bolavá záda potrápí za svůj život snad každého, kdo neví, o čem je řeč, může hovořit o štěstí. Špatné držení těla, špatné sezení, nekvalitní matrace, stres a mnoho dalších důvodů mohou vést k bolesti zad. Mnohdy saháme po masážních pomůckách, mastech, pilulkách, ale nejlepší prevencí bolesti zad je cvičení.

Jen samotné cvičení však mnohdy nepomůže, proto je vhodné se zaměřit na příčinu a tu odstranit. Jako vhodná je i prevence, tedy sedět rovně, chodit vzpřímeně, neprohýbat záda, spát na kvalitní matraci, nedávat si zbytečně příliš polštářů pod hlavu, jíst zdravě, nosit vhodnou obuv a podobně.

Akutní a chronické bolesti

Průzkumy potvrzují, že přibližně 80% populace se setkalo s bolestí zad, a více než polovina má bolesti pravidelně. Ty dělíme podle typů na akutní a chronické. Od bolesti krční páteře přes bedra a křížovou oblast. To závisí na příčině: nadváha, sedavé zaměstnání, málo pohybu, tahání těžkých břemen, stres. Za většinou těchto potíží se skrývá ochablost svalového aparátu, jež podporuje páteř. Odborníci se shodují, že pravidelné cvičení se zaměřením na svalový aparát zad, je možné předcházet řadě problémů. Mnohdy stačí skutečně jen pár minut denně a život bude veselejší.

Jak provádět cviky na záda

Cviky provádějte pomalu, netrhejte sebou. Udělejte si čas na cvičení, nikam nepospíchejte. Důležité je cviky si osvojit a začít je považovat za běžnou záležitost, která patří do vašeho života. Některé cviky se mohou provádět pouze pod dohledem odborníka, ale existují i takové, které zvládnete z pohodlí domova. V přiloženém videu se můžete inspirovat a s chutí do toho.

10 cviků proti bolesti zad