Vrásky – jak vznikají a jak je odstraňovat

Vrásky jsou průvodním projevem stárnutí a objevují se především na obličeji. jedná se o drobnější i hlubší záhyby kůže způsobené jejím vysycháním a stahováním.

Nejčastěji se první vrásky objevují u koutků očí a úst, z přibývajícím věkem se zvyšuje i jejich počet. Proč vznikají a jak se jim bránit?

Co nám dělá vrásky

V první řadě musíte počítat s genetickou dispozicí – jestli měla hluboké vrásky vaše babička i maminka, je velmi pravděpodobné, že se jim nevyhnete ani vy. Jsou nedílnou součástí procesu stárnutí a všichni musíme počítat s dobou, kdy už je ničím nezamaskujeme.

Jestliže si chcete prodloužit období života bez vrásek, neměli byste kouřit, naopak byste se měli vyhýbat slunci a v neposlední řadě se na pleti podepisují drastické diety.

Rozlišit můžeme několik druhů vrásek. Jsou to například jemné linky, které nám dodávají na důstojnosti a vznikají ztrátou kolagenu ve spodní vrstvě kůže, elastické záhyby způsobené sluncem či právě v důsledku kouření, jež se tvoří hlavně nad horním rtem a na krku. Mimické vrásky jsou velmi častými projevy mračení nebo úsměvu. Nejprve se objevují jen jako průvodní jev mimiky obličejových svalů, později už zůstávají nastálo. A pak samozřejmě vrásky způsobené ztenčením pokožky, ztrátou pružnosti a pevnosti.

Odstranění už je složitější, zkuste prevenci

Soustřeďte se na životosprávu a pitný režim, vyhýbejte se ostrému slunci a používejte prostředky na opalování s vyšším UV faktorem. To proces stárnutí pleti poněkud oddálí.

Jestliže už se drobné vrásky na obličeji objevily, dají se ještě korigovat, například sérem s koenzymem Q 10, použít se dají dermální výplně s kyselinou hyaluronovou, odvážnější si nechají vpichovat pod kůži botulotoxin. Ten je ale v pokročilém věku již nevhodný, naopak může situaci zhoršit. Častou metodou vyhlazování vrásek bývá také lifting, ten už je ovšem poněkud invazivní.