Trápí vás lupy? Vyhrajte nad nimi!

Lupy jsou věčným problémem, až polovina lidské populace se s nimi alespoň jednou v životě setkala. Jestli potrápily někdy i vás, jistě víte, jak obtížné může být se jich zbavit. Ale nic není nemožné a s trochou trpělivosti a správnými informacemi zatočíte i s lupy v hlavě.

Výskyt lupů podporuje řada faktorů. Může za nimi být mastná pokožka hlavy, špatná vlasová kosmetika, ale i stres V řadě případů právě změna šamponu a vlasové kosmetiky pomůže se lupů zbavit. Co proti lupům skutečně pomáhá?

Jak se zbavit lupů

V drogeriích se setkáte s celou řadou šamponů proti lupům a někomu opravdu pomůžou se lupů zbavit. Účinný šampon proti lupům je ten, který obsahuje zinek – je protizánětlivý, zklidňuje pokožku a přispívá k její regeneraci. Opravdu ověřený šampon na lupy je například Nizoral, který dostanete v lékárně.

S lupy si věděly rady také naše babičky a možná i vy chcete zkusit některou z ověřených “babských” rad. Co používali na lupy ve vlasech naši předkové? Zkuste některý z těchto tipů:

  • odvar z kopřivy
  • březovou vodu
  • odvar z mladých listů olše lepkavé
  • odvar z heřmánku
  • zábal z bílého jogurtu (nejméně na 15 minut)
  • jablečný ocet naředěný vodou v poměru 1 : 1

Většina těchto použitých prostředků je antibakteriální a tím směrem se zaměřuje péče o pokožku hlavy, abychom se lupů zbavili. 

Jak vzniku lupů zamezit

Jestliže tvorbou lupů trpíte pravidelně, vybavte se vhodnou vlasovou kosmetikou především dbejte na výběr vhodného šamponu. Šampon proti lupům lze samozřejmě používat preventivně. Další variantou je používání pšeničného šamponu. Ten díky obsahu oleje z mladých pšeničných klíčků napomáhá k obnově pokožky hlavy a tlumí její podráždění.

Důležité pro prevenci vzniku lupů je i správné mytí hlavy. Na mytí vlasů nikdy nepoužívejte horkou vodu, ideální je voda vlažná. Šampon i další přípravky vlasové kosmetiky z hlavy vždy pečlivě vymyjte zbytky šamponu či kondicionéru mohou také být příčinou vzniku lupů.