Top 4 památky v Berlíně

Berlín nabízí turistům mnoho historických památek, většina z nich se nachází v samotném centru města. K jejich návštěvě vám tedy bohatě postačí 1 – 2 dny.

1. Braniborská brána

Braniborská brána (Brandenburger Tor) patří mezi nejznámější a nejvýznamnější pamětihodnosti. Jde o proslulý symbol Berlína a nachází v samém centru německé metropole. Brána vznikla v původním opevnění Berlína a sloužila k výběru mýtného. Tento majestátný symbol znovusjednocení Německa i světa určitě stojí za prohlídku a výlet do spletité historie.

2. Berlínská zeď

Berlínská zeď (Bernauer Strasse a Postdamer Platz/Checkpoint Charlie) zůstal navždy symbolem studené války, rozdělení Berlína i zbytku světa. Dnes z ní zbyly už jen zbytky v Bernauer Strasse a Postdamer Platz/Checkpoint Charlie. Nejdelší pozůstatek zdi je dlouhý 1300 metrů. Tento úsek je známý jako East Side Gallery, kde byl kdysi pokus o její překonání zaplacen životem, dnes je to místo plné barev a uměleckých maleb. Že Berlínská zeď nebyla jen zeď si nejlépe uvědomíte u památníku na Bernauer Strasse.

3. Ulice Pod Lipami

Ulice Pod Lipami (Unter den Linden) je jednou z nejstarších a nejznámějších ulic Berlína. Tisíc líp, které zde byly vysazeny, daly ulici své jméno. V 19. století zde vznikl noblesní boulevard, kde se scházela nejvyšší elita. V době 2. světové války však byla ulice z velké části zničena, po německém sjednocení zde Spolkový sněm nechal postavit několik budov, které se nyní využívají jako reprezentativní kanceláře.  Můžete zde vidět Humboldtovu univerzitu, největší berlínskou barokní budovu Zeughaus – Nová zbrojnice, Neue Wache – Nová strážnice, Kronprinzenpalais – Palác korunního prince a další.

4. Alexanderplatz

V období rozděleného Německa bylo Alexanderplatz ústředním náměstím východní části města, dnes vás náměstí zláká spíše nakupováním. Za zmínku ale určitě známá Televizní věž (svojí výškou 365 metrů stále nejvyšší stavbou ve městě), Hodiny světa (ukazují čas v několika hlavních městech na světě) a kostel zasvěcený Panně Marii, jehož historie sahá až do 13. století. Opodál stojí sousoší 4 žen, které představují německé řeky (Labe, Odra, Visla a Rýn). Nepřehlédnutelná je rozhodně budova Červená radnice.