Když se nám rozbije zip na bundě, na mikině nebo na kalhotách, obvykle je odložíme někam hluboko do skříně, protože se nám s nimi nechce honem ke švadleně. Navíc provozoven, kde vám udělají drobnou opravu či úpravu oděvů je čím dál méně. Jestli ovšem právě tenhle kousek své garderóby potřebujete, nezbývá, než zkusit si zip opravit.
Příčiny, proč zip nefunguje správně, mohou být různé. Může jí o vypadlý zoubek, nebo se zip sám od sebe rozjíždí, případně vám jezdec zůstane v ruce. Každá z těchto závad má poměrně snadné řešení, stačí jen vědět, jak opravit zip.
Když se zip rozjíždí
Pokud se zip rozjíždí, je příčinou ve většině případů jezdec. Častým používáním se trochu povolí a už nezabírá, jak by měl. Na opravu stačí obyčejné kleště nebo kombinačky. Těmi jezdec opatrně zmáčkneme po obou stranách. Vždy mačkejte jen tu užší část jezdce a dávejte pozor na moc velkou sílu, ať jezdec praskne.
Pokud to opravdu přeženete a jezdec se zlomí, případně jestli se zlomí sám od sebe, ulomí se jen úchyt, kterým zip ovládáte, je nutná jeho výměna. Ani to není nic těžkého: správnou velikost jezdce seženete v každé galanterii. Samotné navléknutí jezdce obnáší odcvaknutí prvního (většího) zoubku a potom chybějící zoubek zapošít, aby jezdec nevyjížděl. Nebo také můžete jezdec opatrně, lehce kleštěmi roztáhnout a přetáhnout přes horní ukončovací zarážku. To samé zopakujte i s novým jezdcem, poté lehce přimáčkněte kleštěmi a je hotovo. Tento postup ale může jezdec poškodit, zapošití je jistě šetrnější metodou.
Když se zip zasekne
Jestliže zipem nemůžete pohybovat ani dolů ani nahoru, je dobré vypomoci si grafitem (tuha obyčejné tužky č. 2) nebo mýdlem. Zip přejeďte kouskem mýdla nebo “počmárejte” tiužkou a jezdcem zkuste opatrně kývat tam a zpět, aby se on i zoubky dobře promazaly. Pak už neměl být s rozepnutím problém.