Jak vybrat nové závěsy do obývacího pokoje

Obývací pokoj je bez nadsázky naší vizitkou. Do něj vedeme každou návštěvu, zvanou i nečekanou. Proto nejen zařízení, ale i textilie do této místnosti vybíráme s velkou pečlivostí. Chceme vyzdvihnout originalitu a zároveň zachovat celkový styl interiéru. Moderní závěsy obě tyto úlohy dokonale splňují.

Závěsy v obýváku mohou mít čistě dekorativní účel, mohou ale být i plně funkční a poskytnout nám stínění ve chvílích, kdy je potřeba. V obou případech je důležité zvážit barvu, vzor a materiál. Jak vybrat nové závěsy do obývacího pokoje, aby splnily to, co od nich očekáváte?

Decentní nebo výrazné?

Jakou barvu by měly mít vaše závěsy? To dost záleží na tom, jestli mají být neutrálním pozadím pro dominantní dekoraci nebo samy dekorací budou. V prvním případě volte závěsy v barvě stěn – jemné neutrální nebo pastelové barvy, které jsou součástí palety vybavení v interiéru. Jestliže mají závěsy plnit dekorativní funkci, můžete sáhnout po výraznější barvě i vzoru, vždy ale musí být v souladu s barvami v místnosti. Zároveň musí zachovat styl zařízení. V minimalistickém pojetí můžete použít jednobarevný závěs syté barvy a ze stejné látky pořídit povlaky na polštáře na sedačce. Ve vintage stylu si můžete dopřát jemný květinový vzor a podobně.

Světlo a stín

Jestliže máte okna situovaná na sever či na západ, bojujete o každý záblesk přirozeného světla. V takovém případě volte závěsy lehké, jemných barev a pokud možno z materiálu, který propouští světlo. Naiopak v oknech otočených na východ a hlavně jižním směrem, je žádoucí zatmívací závěs. Ale nebojte se, že musíte vybírat závěsy tmavé a těžké. Moderní zatemňovací závěsy jsou často světlé (dokonce i bílé) a z lehkých materiálů.

Závěsy mohou opticky změnit interiér

Díky vhodně zvoleným závěsům můžete úplně proměnit interiér. Pokud ho chcete opticky zvětšit, volte závěsy od stropu k podlaze a v jasných barvách. Díky velkému vzoru může váš obývák také vypadat větší, než je ve skutečnosti, zvlášť když ho podpoří hladká textura. Těžší tkaniny a teplejší barvy zútulní velké místnosti.