Kdy je ta správná doba, aby dítě začalo s fotbalem?

Čech, Rosický, Baroš. Říkáte si, že by bylo skvělé, kdyby váš synek došel ve fotbale také jednou takhle daleko, ale přemýšlíte nad tím, zda už nastala ta správná doba, aby vaše dítě s fotbalem začalo? Kdy je správná doba začít s fotbalem u dětí?

Proč by mělo vaše dítě začít s fotbalem?

Fotbal má spousty nesporných výhod. Jedná se o kolektivní sport, a tak máte záruku, že si vaše dítě nejen najde spoustu nových kamarádů, ale také se s nimi naučí vycházet. Díky sportům se u dětí pěstuje smysl pro zodpovědnost a další mnohé vlastnosti, které se mu v životě budou hodit.

Další pozitiva

  • Finančně nenáročný sport.
  • Neustálým pobíháním bude vaše dítě ve zdravé kondici.
  • Fotbal donutí přemýšlet a rozvíjí taktiku.
  • Fotbalisté jsou většinou velmi dobří v matematice, jelikož neustále počítají, aniž by si to uvědomil.

V kolika letech tedy začít s fotbalem?

Jako v každém sportu, i ve fotbale platí, že čím dříve dítě začne, tím lépe. Ovšem u každého je to velice individuální záležitost. U některých dětí se dá začít již ve čtyřech letech, u jiných až v sedmi. Nábory dětí do klubů se pořádají již od pěti, šesti let. Kluby vypisují obvykle dva nábory pro děti, jeden na jaře a druhý na podzim.

Jak již bylo jednou zmíněno, jedná se o individuální záležitost. Mezi dětmi stejného věku mohou být značné rozdíly, a to jak fyzické tak i mentální. Rozhodnete-li se přihlásit své dítě do fotbalové přípravky, zodpovězte si následující otázky.

  • Bude vaše dítě schopno na tréninku vnímat informace?
  • Bude schopné podřídit se někomu jinému, než vám?
  • Je schopno přijímat informace, zvládnout nácvik a udržet disciplínu ve skupině dětí?

Pokud máte pochybnosti, zda vaše dítě tyto požadavky zvládne, je vhodné počkat se zápisem na fotbal alespoň půl roku. A jaké jsou náklady spojené s fotbalem?

Vybavení na fotbal a jeho ceny

Kopačky

Základním vybavením každého fotbalisty, i toho malého, jsou kopačky. Pro nejmenší děti jsou vhodné ty nejlevnější plátěné dětské kopačky. Nejenže nemají tvrdou podrážku, takže nepoškozují nohy, ale malý fotbalista dostane do nohy velký cit pro míč. U drahých a opravdu kvalitních kopaček se mu tohoto pocitu příliš nedostane. Cena kopaček je různá, pohybuje se od 500 až do 3 000 Kč.

Na profesionální úrovni se kopačky dělí na dvě kategorie:

  • kopačky s umělými špunty – kopačky se špunty se používají ke hře na suché trávě,
  • kopačky s kovovými kolíky – kopačky s kolíky mají velice tvrdou podrážku a používají se pouze při dešti nebo velmi mokré trávě, za účelem zabránění uklouznutí.

Halová obuv

Fotbal se samozřejmě hraje také v zimních měsících a vašemu dítku se budou kromě kopaček hodit také sálovky. V prostorách kryté haly pro vstup je potřeba halová obuv s bílou podrážkou. Cena sálovek se pohybuje okolo 700 Kč a výše.

Chrániče holení

Chrániče holení chrání danou část nohy před kopnutím od spoluhráčů. Brankář může mít i chrániče kolenou. Cena chráničů holení se pohybuje okolo 300 Kč a výše.

Štulpny

Štulpny neboli podkolenky zakrývají chrániče a jejich cena se pohybuje okolo 200 Kč.

Vhodné oblečení

Dres, tričko, kraťasy nebo trenýrky. Brankáři musí mít odlišný dres než hráči v poli. A případně brankářské rukavice, jejichž cena je okolo 500 Kč.

Fotbalový míč

Malé děti hrají s podstatně menším míčem než dospělí, aby ho zvládli ukopnout. Cena fotbalového míče záleží na použitém materiálu, nejlevnější tréninkové míče z PVC stojí 350 Kč, u zápasových míčů z polyuretanu cena začíná na 600 Kč.

Kolik peněz si připravit na kurzovné?

Měsíční kursovné u přípravky se pohybuje v rozpětí od 100 do 300 Kč. Ceny se vždy liší podle klubu a záleží také na týdenním počtu tréninků. Menší kluby mají trénink obvykle 2x týdně, ve větších klubech mohou děti trénovat i 3x za týden.

Kromě společných tréninků v klubech, můžete využít nabídku soukromých fotbalových škol, které nabízejí individuální přístup. Tomu také odpovídá cena. Za hodinový trénink v soukromé škole dáte okolo 500 Kč.