Jak se zachovat, když dítě nechce sportovat

Ačkoli jste si už od jeho narození malovali velkolepou sportovní budoucnost, jak vaše dítě rostlo, narazili jste na problém: zkrátka nechce sportovat. Můžete do něho hučet horem spodem, můžete mu vyhrožovat nebo jej prosit, můžete mu to dávat příkazem. Nepomáhá nic. Vaše dítě odolává veškerým vašim pokusům a vy už začínáte být zoufalí. Vždyť pro něho chcete jen to nejlepší a sport je přece zdravý. Tak co s tím?!

Co udělat, když vaše dítko nechce sportovat?

V první řadě je důležité zachovat klid. To je totiž to nejlepší, co v této chvíli můžete udělat. Pokud se budete rozčilovat, zvyšovat hlas nebo budete na dítě protivní, nedosáhnete vůbec ničeho. Maximálně v těm vytvoříte ještě větší odpor. A to určitě nechcete. Co tedy udělat, když vaše dítě nechce sportovat?

  1. Chce to klid

    Nejdříve na to zkuste jít tou nejklidnější cestou. Využijte dobrého rozpoložení vašeho dítěte a zkuste si s ním o tom promluvit. V klidu a mírně se jej zeptejte, proč vlastně nechce provozovat žádný sport. Možná se vám společně podaří odhalit příčinu, proč se dítě sportování vyhýbá. Třeba jste ho nutili do kroužku, který ho nebaví a nechce se mu věnovat. Nebo si nerozumí s kolektivem, i to může být jeden z důvodů. Když si sednete a promluvíte si o tom, možná se vám podaří odhalit pravé důvody.

  2. Čím větší nabídka, tím větší výběr

    Jakmile se vám podaří přijít a příčinu, proč vaše dítě nechce sportovat, zkuste mu předložit několik návrhů, mezi nimiž si bude moci vybrat. Nechte to jen na něm, vůbec do toho nezasahujte. I když možná chcete, aby z něho byl úspěšný hokejista nebo skvělá volejbalistka, vaše dítko to možná vidí jinak. Dejte dohromady seznam možností, kterým dokážete obstát z hlediska finančního i dostupnosti ve vašem okolí a nechte dítě, ať si samo vybere.

  3. Opora a jistota

    I když se vám možná povede dítko přimět k tomu, aby začalo sportovat, může se stát, že po nějakém čase, ať už to bude za 14 dní nebo za tři měsíce, že se něco změní. Dítě si třeba uvědomí, že ho to nebaví, nebo mu to jednoduše nepůjde, protože jsme přeci jen lidi a ne všechno nám musí zákonitě jít jako po másle. V takovém případě si vzpomeňte, že je potřeba řešit v klidu. Ujistěte dítě, že ať se stane cokoli, může vám to beze strachu říct, protože jste tu pro něho a vždycky mu pomůžete.